Británie hlásí skoro 28 773 nových nákaz. Vláda rozvolňuje opatření a očekává i stotisícové přírůstky

Británie v úterý oznámila 28 773 nově zachycených nákaz koronavirem, což je podle agentury Reuters nejvyšší denní přírůstek od konce ledna. Rostou počty úmrtí po infekci koronavirem i počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19, ovšem tyto ukazatele jsou stále hluboko pod maximy ze začátku roku. Vláda vzhledem k plánovanému odvolání zbývajících restrikcí v Anglii počítá s nárůstem denních počtů infekcí nad 50 000 a možná až k hranici 100 000.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za pondělí ve Velké Británii přibylo nejvíce nakažených koronavirem od konce ledna (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od konce června jsou v zemi přírůstky vždy vyšší než 20 000 a podle vládních expertů stojí téměř za všemi infekcemi nakažlivější varianta koronaviru zvaná delta. Přírůstek nad 30 000 Británie naposledy zaznamenala 23. ledna, dosavadním maximem je 81 513 infekcí ohlášených 29. prosince.

V pondělí odhalily testy v Česku 126 nakažených koronavirem. Reprodukční číslo kleslo na 1,2

Číst článek

I přes rostoucí bilance v pondělí britský premiér Boris Johnson potvrdil plán zrušit 19. července zbývající protiepidemické restrikce v Anglii. „Pro tuto chvíli očekáváme, že infekcí bude nadále přibývat... K 19. červenci, kdy vstoupíme do čtvrté fáze (rozvolňování), naznačují doporučení, která jsme dostali, a modely, že bychom mohli mít až 50 000,“ řekl v úterý před poslanci ministr zdravotnictví Sajid Javid. „Mohly by se dostat až ke 100 000,“ dodal v souvislosti s možnými možnými scénáři po definitivním konci omezení v Anglii.

Kromě počtů nákaz rostou i další hlavní ukazatele vývoje epidemie v Británii, ty se ovšem drží na relativně nízkých hodnotách. V neděli bylo podle oficiálních dat v britských nemocnicích 2140 pacientů s covidem-19, což je méně než desetina hodnot z přelomu ledna a února. Země v úterý ohlásila nejvyšší počet obětí covidu-19 za více než dva měsíce, konkrétně 37 případů, v nejhorší fázi zimní vlny epidemie ovšem přibývalo denně přes 1200 úmrtí.

K vývoji zřejmě přispívá úspěch britské očkovací kampaně. První dávku vakcíny do pondělí dostalo 86 procent dospělé populace, přes 64 procent dospělých ve Spojeném království je plně naočkovaných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme