‚Černé moře nepatří Rusku.‘ Britové vyjádřili podporu Ukrajině a poslali do Oděsy výzvědnou loď

Černé moře nepatří Rusku, prohlásil v pátek britský ministr obrany Gavin Williamson v ukrajinské Oděse při jednání se svým protějškem Stepanem Poltorakem. Před dvěma dny v přístavním městě zakotvila britská výzvědná loď HMS Echo, která by v Černém moři měla provádět cvičení. Londýn tím chce podle britských médií vyjádřit podporu Ukrajině.

Oděsa (Ukrajina) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulvární list Daily Mail popisuje HMS Echo jako válečnou loď vybavenou „nejmodernější špionážní technologií“, britské ministerstvo však odmítlo, že by se jednalo o špionážní plavidlo. Na základě mezinárodní dohody prý může v Černém moři pobývat 21 dní. Bulvární deník The Sun očekává, že poté ho v místních vodách nahradí jeho sesterská loď HMS Enterprise.

Sankce proti Rusku jsou efektivní, není důvod k jejich rušení, říká ministr zahraničí Petříček

Číst článek

„Důvod, proč je HMS Echo tady, je v prvé řadě to, že chceme projevit solidaritu vůči Ukrajině a vyjádřit, že Ukrajina není osamocená,“ řekl Williamson. „Také však využíváme našeho práva navštěvovat přístavy jako je Oděsa... Tohle není ruské moře, tohle je mezinárodní moře,“ dodal.

Podle agentury Reuters v černomořské oblasti stále panuje zvýšené napětí v důsledku incidentu z konce listopadu, kdy ruští pohraničníci u Kerčského průlivu spojujícího Černé a Azovské moře zadrželi tři lodě ukrajinského námořnictva a stříleli na jejich posádku.

Williamson minulý měsíc při Poltorakově návštěvě v Británii uvedl, že dokud bude Ukrajina čelit „nepřátelským činům Ruska“, bude mít ve Spojeném království stabilního partnera.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov tento týden řekl, že Kyjev navzdory nedávnému střetu s Rusy neupustí od plánů vyslat vojenská plavidla do Azovského moře. Neupřesnil, kdy a v jakém počtu se tam vydají.

Zároveň avizoval, že na palubu přizve zástupce Severoatlantické aliance a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby se přesvědčili, že Ukrajina pravidla plavby dodržuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme