Zemřel bývalý předseda britských Liberálních demokratů Paddy Ashdown, bylo mu 77 let

Ve věku 77 let zemřel dlouholetý předseda britských Liberálních demokratů Paddy Ashdown. Stranu vedl v letech 1988 až 1999. Ve sněmovně hlasitě kritizoval konzervativní vládu Johna Majora. Od roku 2002 pak čtyři roky vedl mezinárodní samosprávu Bosny a Hercegoviny. V zemi po krvavé občanské válce odvolal z funkcí desítky bosenských politiků, kteří dostatečně nespolupracovali s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paddy Ashdown v Londýně v roce 2015 | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Ashdown se od října léčil s rakovinou. Je považován za lídra, který z liberálů po dlouhých desetiletích opět udělal důležitou sílu na britské politické scéně.

Měli bychom Británii vyjednat lepší podmínky odchodu z Evropské unie, říká labourista Corbyn

Číst článek

Narodil se jako Jeremy John Ashdown v Indii v roce 1941, dětství prožil v Irsku a během studia na britských soukromých školách pak získal přezdívku Paddy, kterou mu spolužáci dali kvůli silnému irskému přízvuku. Než v roce 1983 vstoupil poprvé do parlamentu, sloužil dlouhá léta v britském námořnictvu.

Soustrast jeho blízkým už vyjádřila současná britská premiérka Theresa Mayová. „Svůj život zasvětil službě veřejnosti, bude nám moc chybět,“ napsala Mayová.

Kondolenci poslal taky Ashdownův protivník z Konzervativní strany John Major. „Ve vládě byl Ashdown mým protivníkem. V soukromém životě dobrým přítelem,“ uvedl bývalý premiér.

Z řad liberálů pocházeli na počátku 20. století dva premiéři – Herbert Asquith a David Lloyd George. Po volbách v roce 1924 se však strana vzhledem ke vzestupu labouristů natrvalo stala až třetí nejsilnější formací.

Ondřej Elbel, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme