O britská víza požádalo 5000 občanů Hongkongu. Spojené království jim je nabídlo kvůli postupu Číny

Téměř 5000 občanů Hongkongu, kteří vlastní britský pas pro lidi v zámoří, si dosud zažádalo o britská víza. Ta jim umožní bydlet, pracovat a studovat ve Velké Británii, informoval list The Times.

Londýn/Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víza umožní občanům Hongkongu bydlet, pracovat a studovat ve Velké Británii (ilustrační foto) | Foto: Willy Kurniawan | Zdroj: Reuters

Británie program pro držitele tohoto pasu, kteří mají britskou národnost, ale nikoliv občanství, spustila v lednu jako reakci na postup Pekingu.

Čína loni v létě v Hongkongu prosadila kontroverzní bezpečnostní zákon, který jeho kritici vnímají jako pokus o omezení svobody v bývalé britské kolonii.

Biden poprvé telefonoval s čínským prezidentem. Kritizoval opatření v Hongkongu i obchodní praktiky

Číst článek

Zhruba polovina z 5000 podaných žádostí pochází od občanů Hongkongu, kteří již v Británii žijí, uvádí The Times.

Těmto lidem evropská země nabídla přechodný pobyt na svém území poté, co Čína ve velkoměstě zavedla novou legislativu; přesunu do Spojeného království od července 2020 do ledna 2021 využilo okolo 7000 lidí s britským pasem pro lidi v zámoří.

Do vízového programu se mohou přihlásit bezmála tři miliony hongkongských občanů, kteří mají na britský pas pro lidi v zámoří nárok, a přes dva miliony osob na nich závislých. Britská vláda očekává, že nabídky využije zhruba 300 tisíc lidí.

Po skončení pětiletého pobytu ve Spojeném království pak lidé zapojení do programu budou moci zažádat o status usedlíka a za dalších 12 měsíců o britské občanství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme