Velká Británie posílá do Makedonie více vojáků

Velká Británie posílá na akci Hlavní sklizeň do Makedonie více vojáků než původně slíbila. V rámci této operace mají albánští vzbouřenci složit zbraně do rukou vojáků členských zemí Severoatlantické aliance. Ne všechna britská media však akci vítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolupracovník ČRo 1 - Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek připomíná, že Čeští vojáci byli v Makedonii mezi prvními, za to britských příslušníků armády tam bude nejvíc. Původně agentury s odvoláním na zdroje uváděly, že vojáků bude v akci Hlavní sklizeň 3500. Vezme-li se však v úvahu účast, kterou členské země slíbily, bude vojáků přes 4000, z čehož polovinu mají tvořit vojáci britští. Hlavní otázkou, kterou si pozorovatelé kladou, je ochota albánských povstalců složit zbraně, protože termím 30 dnů je nekompromisní. Akce Hlavní sklizeň čelí kritice mnohých britských listů. Například zpravodaj londýnských Times Jankins napsal, že v Makedonii byl klid, dokud se do vývoje nezačalo zaplétat NATO.

Do Makedonie zatím přilétají stále další vojáci Severoatlantické aliance. Operace "Hlavní sklizeň" zaměřená na odzbrojení albánských povstalců, které se účastní také čeští výsadkáři, se tak rozjíždí naplno. Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí NATO v Makedonii, během dnešního dne se do země přepraví více než 700 vojáků, což znamená, že na místě už tak bude 2000 příslušníků armád 12 členských států aliance, které se na operaci podílejí. Mluvčí také potvrdil, že shromažďování zbraní albánských povstalců odstartuje v pondělí. Od začátku příštího týdne se tak začne odpočítávat 30denní lhůta, kterou má aliance na svou misi vyčleněnu. Velitel české jednotky Oldřich Nápravník potvrdil, že NATO chce pro odzbrojení povstalců využít i chrudimské výsadkáře. Vše se ale upřesní během víkendu. Naši vojáci už dokončují svůj stanový tábor nedaleko Skopje a ti nejlepší také plní prestižní úkol - jsou připraveni do 15 minut nasednout do vrtulníku a přepravit se kamkoli v Makedonii na místo případných incidentů.

Milan Kopp, Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme