Konzervativcům chce svůj hlas hodit více než třetina Britů, ukázal průzkum. Před volbami mírně posílili

Britští konzervativci za uplynulý týden lehce navýšili své vedení nad opozičními labouristy, vyplynulo z nového průzkumu agentury YouGov pro list The Sunday Times. Konzervativce by nyní volilo 39 procent dotazovaných, zatímco labouristy 26 procent. Předčasné parlamentní volby se v Británii uskuteční 12. prosince. Hlavním tématem předvolební kampaně je plánovaný odchod země z Evropské unie, voliče ale zajímá například i zdravotnictví či školství.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Johnsonova strana měsíc před volbami lehce navýšila své vedení nad labouristy Jeremyho Corbyna. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Průzkum byl proveden 7. a 8. listopadu a účastnilo se ho 1598 dotazovaných. Na třetím místě podle něj zůstávají liberální demokraté, pro které by hlasovalo 17 procent voličů.

Spojené království v současné podobě skončí, věří polovina Britů. Jejich přesvědčení po brexitu vzrostlo

Číst článek

Podpora konzervativců premiéra Borise Johnsona vzrostla i podle jiného průzkumu provedeného společností BMG pro list Independent. Johnsonovu stranu by volilo 37 procent dotazovaných, zatímco opoziční labouristy 29 procent. Podpora třetích liberálních demokratů je pak 16 procent.

Společnost BMG vyzpovídala mezi 5. a 8. listopadem 1504 respondentů.

Termín odchodu neznámý

Od svého červencového nástupu do čela strany a vlády Johnson sliboval, že s koncem října skončí také britské členství v unii, ať by měla země z bloku vystoupit na základě dohody nebo bez ní.

Upravenou „rozvodovou“ dohodu se mu ale nepodařilo prosadit v parlamentu a nakonec byl nucen dojednat tříměsíční odklad brexitu. Osud britského odchodu z EU tak zůstává neznámý i skoro tři a půl roku po referendu, které jej zahájilo, a rozhodnout by o něm mohly právě prosincové volby.

Britové budou v posledním měsíci roku volit vůbec poprvé od roku 1923. Země by pak měla Evropskou unii opustit na konci ledna 2020.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme