Zůstaňte doma, zachráníte životy, řekl britský premiér Johnson a ohlásil další lockdown

V Anglii začne od půlnoci platit další lockdown, ohlásil to premiér Boris Johnson ve svém videu z Downing Street. „Jsou před námi dosud nejtěžší týdny,“ řekl. Proto vyzval lidi, aby zůstali doma a pomohli tím zachránit další životy. Přestože ještě o víkendu premiér tvrdil, že školy jsou zcela bezpečné a jejich uzavření se neplánuje, také to oznámil ve svém pondělním videu. Tvrdá opatření by měla platit do poloviny února.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Termín konce opatření vybral premiér Johnson z toho důvodu, že tehdy by podle něj již měli vakcínu proti covidu-19 dostat všichni ve čtyřech hlavních rizikových skupinách.

K uzavření prakticky všech typů škol dojde hned od úterý. Žáci a studenti přejdou na online výuku, na kterou byli zvyklí už z jarní či podzimní vlny koronaviru, připomíná server BBC. Otevřené zůstanou pouze mateřské školy.

Trvalé bydliště budou moci lidé opustit pouze v případě potřeby nákupu nebo cest do práce. Premiér Johnson však vyzval zaměstnavatele, aby svým podřízeným v co největší možné míře povolili pracovat z domova.

Stay at home. Protect the NHS. Save lives.

21:15 – 04. 01. 2021

3414 19041

Vyhlášená opatření se týkají také restaurací. Ty budou moci i nadále připravovat jídlo s sebou, zakázán však bude prodej alkoholu.

Kromě již zavřených vnitřních sportovišť se ve Velké Británii musí uzavřít také všechna venkovní sportoviště. Opatření se dotkne například golfových hřišť, tenisových kurtů a venkovních tělocvičen. Zakázány budou také všechny amatérské týmové sporty.

Naopak výjimku dostal profesionální sport – pokračovat tak může například fotbalová Premier League.

Opatření byla vyhlášena poté, co lékaři a experti doporučili zvýšit riziko nákazy koronavirem na nejvyšší pátý stupeň. Ve Velké Británii se totiž objevila mutace nového koronaviru, která se podle vědců přenáší o 50 až 70 procent snadněji.

Za posledních 24 hodin Británie zaznamenala 58 784 potvrzených případů nákazy koronavirem a dalších 407 úmrtí s covidem-19. Celkem se infekce potvrdila již u více než 2,7 milionu lidí, zemřelých s covidem-19 eviduje Británie už 75 431.

aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme