Nostalgie, ale také pocit větší svobody. Britové v Česku si připomínají pět let od referenda o brexitu

Přesně před pěti lety Britové v referendu rozhodli, že jejich země vystoupí z Evropské unie. Samotný odchod se pak ale ukázal jako mnohem složitější. Dojednávání podmínek vystoupení z unie a poté nastavení nových vztahů trvalo oběma stranám další roky a definitivně opustila Británie unijní prostor až letos. Brexit se dotkl i Britů, kteří žijí a podnikají v Česku.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Dolní Břežany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od referenda o brexitu uplynulo pět let

Od referenda o brexitu uplynulo pět let | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Christopher Robertson má v Dolních Břežanech řeznictví. Prodává v něm také sýry – a v minulosti i ty pravé ostrovní. Jejich prodej se ale po brexitu zkomplikoval a nakonec je dovážet přestal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od britského referenda o vystoupení z Evropské unie uplynulo pět let. Poslechněte si příspěvek

„Kvůli tomu, že je to chlazený produkt a my jsme malí pánové, abychom ovlivnili, jestli ten proces bude trvat dva týdny nebo dva měsíce. Nemůžeme na sebe vzít riziko, že ten produkt bude ležet ve skladu dva měsíce,“ stěžuje si majitel řeznictví na průtahy při dovozu z Británie, které jsou spojené s jejím odchodem z jednotného trhu a celního prostoru Evropské unie.

S velkým zpožděním mu ze Spojeného království chodí také koření do masných výrobků. Rodák ze Skotska byl před referendem proti brexitu. Nyní na něj ale změnil názor, i když mu zkomplikoval podnikání v jeho nové domovině.

Macron nabídl Británii reset společných vztahů. Na oplátku žádá dodržení brexitové dohody

Číst článek

„Pro Velkou Británii znamená větší svobodu. Vidíme to třeba s očkováním. Ta země je flexibilnější,“ míní Robertson. Dalším důvodem, proč Christopher Robertson brexit nakonec schvaluje, jsou evropské dotace. Jejich systém podle něj není efektivní.

Zdlouhavé naplnění referenda

Krajan Benjamin Souček podporoval vystoupení Británie už před pěti roky a souhlasí s ním stále. „Zklamalo mě ale, že ten samotný odchod trval tak dlouho a že naplnění výsledku referenda bylo tak chaotické,“ komentuje.

Syn emigranta z Československa provozuje v otcově rodišti stavební firmu. Také on vnímá komplikace pro podnikatele způsobené brexitem, i když na něj osobně přímo nedopadly. Řadu možných problémů podle něj navíc zakryla pandemie.

„Ještě je ale brzy na to říct, jestli brexit byl úspěchem, nebo ne. Skutečně mimo unii jsme zatím jen pár měsíců,“ vysvětluje Souček.

Brexit: Vývoj jednání

  • Referendum o opuštění Evropské unie se ve Velké Británii konalo 23. června 2016
  • Brexitové dohody bylo po několika odkladech dosaženo 17. října 2019 na úrovni vyjednávačů
  • Spojené království vystoupilo z Evropské unie dne 31. ledna 2020. Vstoupila tak v platnost brexitová dohoda
  • Prvním únorem začalo tzv. přechodné období, které trvalo 11 měsíců – skončilo 31. prosince 2020. Během tohoto období musely obě strany definovat podobu vzájemných vztahů do budoucna. Velká Británie již byla pro Evropskou unii tzv. třetí zemí
  • Na Vánoce 24. prosince 2020 byla dosažena obchodní dohoda o budoucím uspořádání britsko-unijních vztahů. V platnost vstoupila 2. ledna 2021

Vztahy unie a Británie

„Já jsem z toho pořád smutný. Musíme se s tím ale vyrovnat. Rozhodnutí jednou padlo a tak to teď je,“ říká architekt Ian Bogle. V Praze má jedno ze svých architektonických studií. Před referendem podporoval setrvání své vlasti v Evropské unii. Teď se smiřuje s tím, že cestování do členských zemí pro něj nebude tak snadné jako dřív.

Happy 5th anniversary of the EU referendum and our vote to Brexit!

08:05 – 23. 06. 2021

582 4765

„Na svém podnikání ale žádné vážné dopady výsledku referenda nepozoruji. Ať už tady v Londýně, nebo v Praze. Z pohledu byznysu je to, jako to bývalo,“ hodnotí Bogle.

Benjamin Souček věří, že jednou to samé bude možné prohlásit i o vztazích mezi Evropskou unií a Británií.

„Až to určité nepřátelství mezi oběma stranami za pár let opadne, tak převáží pragmatismus a obchod i vztahy mezi politiky se vrátí do normálu. Británii a unii nic jiného ani nezbývá,“ je přesvědčený vášnivý hráč kriketu, který má před svým domem zaparkovaný pravý červený londýnský dvoupatrový autobus.

Filip Nerad, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme