Skotská premiérka chce příští rok vyhlásit referendum o nezávislosti. Johnson je proti

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska „už v příštím roce“. Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová | Zdroj: Reuters

Předsedkyně Skotské národní strany předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.

Johnson je trochu šašek, skotská premiérka si získala důvěru, vysvětluje politolog podporu pro nezávislost

Číst článek

„Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu,“ prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Skotové v roce 2014 rozhodli poměrem 55 ku 45 procentům hlasů pro setrvání ve svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem. Letošní odchod Británie z Evropské unie i reakce vlády v Londýně na koronavirovou krizi však mezi obyvateli Skotska posílily volání po samostatnosti.

Skotové pro nezávislost

Čtrnáct posledních průzkumů veřejného mínění uskutečněných od letošního března ukázalo, že Skotové by se vyslovili pro nezávislost, připomíná The Times. Skotská národní strana podle sondáží rovněž zaznamená dobrý výsledek ve volbách 6. května. O přízeň voličů se v nich hodlá ucházet mimo jiné příslibem, že uspořádá další referendum.

Na dohodu s Británií zbývají poslední dny. Bez ní čekají Škodovku potíže, varuje vlivný europoslanec

Číst článek

Britský premiér Boris Johnson tvrdí, že referendum z roku 2014 bylo jednoznačné, mělo by se respektovat a žádné další by se v blízké budoucnosti konat nemělo. Uvedl také, že hodlá zabránit přenosu pravomoci vypsat referendum z britského na skotský parlament.

Skotsko je stejně jako Anglie, Wales a Severní Irsko součástí Spojeného království. Má ale vlastní zákonodárný sbor a vládu, která má jisté omezené pravomoci. Podobný typ samosprávy mají i Velšané a Severní Irové. Záležitosti Anglie spravuje ústřední vláda v Londýně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme