Možnou snahu Ruska ovlivnit brexitové referendum nikdo nechtěl vyšetřit, tvrdí dlouho očekávaná zpráva

Bezpečnostní výbor britské sněmovny vydal dlouhoočekávanou zprávu o vlivu Ruska na území Spojeného království. Kreml označil výbor pro bezpečnost a tajné služby za špionážní hrozbu a upozornil na podezřelý původ ruského bohatství, které do země míří. Zda se Rusko pokusilo ovlivnit referendum o brexitu ale zpráva neuvádí. Členové výboru podle svých slov nedostali dostatek podkladů.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový termín brexitu je podle Johnsona 31. leden 2020.

Výbor zprávu dokončil v březnu 2019, pracoval na ní 18 měsíců. | Foto: Neil Hall | Zdroj: Reuters

Žádné stopy nás nevedou k tomu, že by Rusko ovlivňovalo referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, uvedl britský ministr zahraničí Dominic Raab v souvislostí s kritikou opozice, podle které nemají zpravodajské služby dost financí a prostoru na to, aby zjistily, zda tomu tak skutečně bylo.

Expertka na dezinformace: Evropská unie Číně ustupuje, v otázce šíření lží je ‚naivní a pohodlná‘

Číst článek

Výbor pro bezpečnost a tajné služby britského parlamentu v úterý ve zprávě podle Hospodářských novin uvedl, že nedostal od vlády ani od tajných služeb dostatek podkladů k tomu, aby mohl možné zasahování Kremlu do hlasování posoudit.

Výbor dlouho očekávanou zprávu zveřejnil po vleklých odkladech, opozice na její zveřejnění tlačila už minulý rok ještě před prosincovými volbami. Zatímco vliv Ruska na brexitové referendum výbor podle zprávy zhodnotit nemohl, označil Rusko za špionážní.

Zpráva zároveň uvádí, že Velká Británie byla před brexitovým hlasováním cílem dezinformační kampaně, a také že z důvěryhodných zdrojů šla informace o možném zasahování Kremlu do referenda o skotské nezávislosti z roku 2014.

Rusko dlouhodobě jakékoliv vměšování do voleb v cizích zemí popírá a stejně se zachovalo i po zveřejnění britské zprávy.

Ruské tajné služby šířily falešné zprávy, efekt byl ale minimální, píše The Guardian

Číst článek

Člen výboru Stewart Hosie pak uvedl, že se otázkou ruského vlivu nechtěl nikdo z členů vlády zabývat a žádné stopy o možné snaze ovlivnit brexitové referendum nejsou, protože je vláda nechce vidět.

Zpráva bezpečnostního výboru zároveň upozornila na velké množství špinavých peněz, které Rusové na území Velké Británie perou. Ve zprávě se například píše, že se Británie dostatečně neptala na původ ruského bohatství, které do země míří. V oblibě mají ruští oligarchové ve snaze zlegalizovat finanční obnosy podle zprávy zejména Londýn.

Výbor zprávu dokončil v březnu 2019, pracoval na ní 18 měsíců. Premiér Boris Johnson je dlouhodobě cílem kritiky nejen opozice kvůli tomu, že odkládal podpis zprávy, který byl posledním krokem před jejím zveřejněním.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme