Spojené státy a Velká Británie uvalí na Rusko další sankce. Budou se týkat zejména ruských bank

Prezident Spojených států Joe Biden oznámil, že uvalí na Rusko silné sankce s cílem omezit jeho schopnost účastnit se globální ekonomiky a odstřihnout jej od velké části dovozů vyspělých technologií. K podobným opatřením se uchýlila i Velká Británie, která oznámila dosud největší balík protiruských sankcí. Zasáhne více než 100 jedinců a subjektů, mezi nimi bývalého zetě ruského prezidenta Vladimira Putina a několik oligarchů.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden

Joe Biden | Foto: Alex Brandon | Zdroj: ČTK

Joe Biden oznámil „silné“ ekonomické sankce proti Rusku poté, co podle jeho slov zahájilo brutální útok na ukrajinský lid. Cílem Spojených států a jejich spojenců je omezit schopnost Ruska účastnit se globální ekonomiky a odstřihnout jej od velké části dovozů vyspělých technologií, uvedl americký prezident.

V Praze se sešly stovky lidí na protestních akcích, aby podpořiliy Ukrajinu po ruské invazi

Číst článek

Nové sankce byly vypracované ve snaze maximalizovat dlouhodobý dopad na Rusko a týkají se mimo jiné dalších ruských bank včetně VTB.

„Putin je agresor. Putin si tuhle válku vybral,“ prohlásil Biden při vystoupení v Bílém domě. Podle něj šéf Kremlu celé měsíce plánoval útok na Ukrajinu, odmítl diplomacii a nyní za to musí zaplatit.

Sankce se dotkly převážně oligarchů, jejich rodin a bank. Na seznamu dotčených se nachází např. Putinův zmocněnec pro ekologii a dopravu Sergej Ivanov a jeho syn či bývalý místopředseda vlády Igor Sechin.

Seznam nadále obsahuje i organizace Gazprom, Transneft či Rostelecom.

Spojené státy stejně jako Evropská unie dlouho dopředu avizovaly „zdrcující“ protiruské sankce v případě ruského vpádu na Ukrajinu. Biden řekl, že nově představené kroky budou mít pro ruskou ekonomiku vysokou cenu, „jak okamžitě, tak dlouhodobě“.

- otázka, jestli jedná o izolaci Ruska s Čínou: "Nejsem připraven na to teď odpovědět."

- otázka - je Indie na jedné lodi se Západem v otázce Ruska? "Řešíme to právě dnes"

20:12 – 24. 02. 2022

2 24

„Úmyslně jsme tyto sankce navrhli s cílem maximalizovat dlouhodobý dopad na Rusko a minimalizovat dopad na Spojené státy a naše spojence,“ uvedl.

USA začnou nově blokovat aktivity čtyř významných ruských bank, které podle Bidena dohromady disponují majetkem o objemu bilionu dolarů, tedy přes 22 bilionů korun.

Kyjev se obává ruského výsadku ve vládní čtvrti. Jeho cílem by prý bylo zajmout vedení Ukrajiny

Číst článek

„To znamená, že veškerá aktiva, která mají v Americe, budou zmrazena,“ řekl šéf Bílého domu. Také přišel s odhadem, že nové sankce USA a jejich spojenců odstřihnou Rusko od více než poloviny dovážených „high-tech“ výrobků.

Biden řekl, že Washington a jeho partneři omezí schopnost Rusů podnikat se zahraničními měnami. Neoznámil ale snahu vyřadit Rusko z mezinárodního platebního systému SWIFT, což je krok, po kterém volá kromě jiných i ukrajinská vláda.

Když byl Biden tázán reportérem, na co ještě čeká, odpověděl, že dnes přijatá opatření zacházejí ještě dál a že vyloučení Ruska ze SWIFT nemá podporu v Evropě.

Velká Británie

Sankce na Rusko uvalí i Velká Británie. Zasáhnou více než 100 jedinců a subjektů, mezi nimi bývalého zetě ruského prezidenta Vladimira Putina a několik oligarchů. Londýn zároveň zmrazí aktiva ruských bank a vyřadí je z britského finančního systému. V plánu je příprava zákonů, které omezí finanční a exportní styky s Ruskem, oznámil britský premiér Boris Johnson v parlamentu.

Cílem nových sankcí je podle Johnsona odstřihnout Rusko od britských finančních trhů. Zmrazení aktiv čeká všechny velké ruské banky včetně té druhé největší v Rusku VTB Bank. „Omezíme množství peněz, které mohou ruští občané vložit na svá britská bankovní konta,“ uvedl premiér.

Česko pomáhá Ukrajině. Lidé, vláda a města darují stovky milionů na humanitární účely

Číst článek

V posledních hodinách hojně probíranou možnost vyřazení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT chce Johnson probrat se spojenci. „Nic není mimo hru,“ uvedl.

Nové sankce se podle Johnsona týkají „všech hlavních výrobců, kteří podporují Putinovu válečnou mašinerii“. V Británii také budou mít zákaz přistát veškeré stroje ruského leteckého přepravce Aeroflot.

Na sankčním listu je kromě Putinova bývalého zetě Kirilla Šamalova i výkonný ředitel Promsvjazbank Pjotr Fradkov, který se už dříve objevil na podobném seznamu Spojených států.

Británie zároveň podle agentury Reuters oznámila balík zvýhodnění pro Ukrajince žijící na jejím území. Patří mezi ně uvolnění pravidel pro získání víz, uvedla britská ministryně vnitra Priti Patelová.

ČTK, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme