Rodina Brita zabitého manželkou amerického diplomata dohodla odškodnění. ‚Je to velká úleva‘

Rodina britského mladíka Harryho Dunna, který v roce 2019 zemřel v důsledku srážky s automobilem řízeným manželkou amerického diplomata, uvedla, že občanskoprávní spor s Anne Sacoolasovou skončil dohodou o odškodnění. Informovala o tom agentura Reuters, podle které zástupce rodiny nesdělil podrobnosti vyrovnání.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát u silnice, který hlásí: Spravedlnost pro Harryho | Foto: Steve Parsons | Zdroj: Reuters

Manželka amerického diplomata působícího v Británii Sacoolasová podle vyšetřovatelů zavinila srážku s 19letým Harrym Dunnem. Údajně jela s autem po nesprávné straně silnice, když se střetla s mladíkem na motorce. Podle policie žena nejprve s vyšetřovateli spolupracovala, ale několik týdnů po nehodě díky diplomatické imunitě Británii nečekaně opustila.

Česko předalo do Británie 28letého muže, který je stíhán kvůli tragické dopravní nehodě

Číst článek

Spojené státy ženu amerického diplomata odmítly vydat, což způsobilo napětí mezi Washingtonem a Londýnem. Británie a USA se poté dohodly na změně pravidel diplomatické imunity. Rodinní příslušníci diplomatů už nejsou chráněni před trestným stíháním, aby se neopakovala podobná situace.

Dunnovi rodiče podali proti 44leté ženě civilní žalobu u okresního soudu ve městě Alexandria v americkém státě Virginie, ve které požadovali finanční náhradu.

Neúmyslná nehoda

„Pro Harryho rodiče je velká úleva, že občanskoprávní spor skončil úspěchem,“ uvedl mluvčí rodiny Radd Seiger, který nesdělil žádné podrobnosti o odškodnění. „Rodina má nyní pocit, že se může soustředit na trestní případ a dlouho očekávané vyšetřování Harryho smrti, které bude následovat,“ dodal.

Sacoolasová dříve uvedla, že se dobrovolně do Británie vrátit nehodlá, neboť by tam mohla skončit za mřížemi kvůli „hrozné, ale neúmyslné nehodě“.

Rodinu podporuje v její bitvě za spravedlnost pro Harryho i britská vláda. S bývalým ministrem zahraničí Dominikem Raabem přitom Dunnovi rodiče vedli spor o imunitu Sacoolasové, který prohráli.

O případu naposledy mluvila v pondělí současná britská ministryně zahraničí Liz Trussová se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem. Trussová uvedla, že bude Británie dál usilovat o vydání ženy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme