Soud: Přerušení zasedání britského parlamentu není v rozporu s ústavou, jde o politický problém

Několikatýdenní přerušení zasedání britského parlamentu před datem brexitu je v souladu se zákonem, rozhodl ve středu soud ve skotském Edinburghu. Skupina více než 75 opozičních zákonodárců kontroverzní rozhodnutí vlády napadla s tím, že je protiústavní. Soudce Raymond Doherty ale podle agentury Reuters řekl, že jde o problém politický a nikoli o záležitost justice.

Edinburgh (Aktualizováno: 12:19 4. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Westminsterský palác, sídlo britského parlamentu | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0

Královna Alžběta II. minulý týden na základě doporučení vlády nařídila, aby britský parlament nezasedal od příštího týdne až do 14. října, přičemž 31. říjen je platným termínem odchodu Británie z Evropské unie.

21 konzervativců hlasovalo pro debatu proti brexitu bez dohody. Strana je za to vyloučí

Číst článek

Krok vyvolal na britské politické scéně pobouření, podle kritiků se k němu premiér Boris Johnson uchýlil ve snaze uskutečnit proti vůli zákonodárců brexit bez dohody.

Vášně kvůli brexitu

Nástroj, který vláda použila, tedy ukončení jedné parlamentní schůze a následné zahájení schůze nové, je běžnou součástí britského politického systému. Aktuální případ ovšem vyvolal vášně kvůli načasování těsně před datem brexitu a také s ohledem na mimořádnou délku nařízené přestávky.

Podle soudu v Edinburghu vláda nijak nepřekročila zákony. Její počínání podle Dohertyho musí posoudit politici a voliči, nikoli soudy. Nespokojení opoziční zákonodárci se proti jeho verdiktu hodlají odvolat, oznámila na twitteru poslankyně Skotské národní strany (SNP) Joanna Cherryová, která stojí v popředí této iniciativy.

Seems we have lost #Cherrycase to stop #prorogation at 1st instance. Judge rules court can’t review exercise of prerogative power to #prorogue. We thinks he’s erred in law on this point & others & will seek to appeal immediately #Brexit #StopTheCoup

11:21 – 04. 09. 2019

1092 2888

Žádosti o zablokování vládního rozhodnutí byly předloženy také soudům v Londýně a v severoirském Belfastu. V britské metropoli se věc začne projednávat ve čtvrtek.

Johnson chce volby

Verdikt soudu přichází den poté, co poslanci navzdory vládě prosadili na středeční program Dolní sněmovny debatu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody.

Norma ukládá premiérovi Borisi Johnsonovi, aby za určitých okolností požádal Evropskou unii o odklad odchodu země do ledna příštího roku.

Johnson v reakci na vládní porážku, ke které přispělo i několik poslanců z Konzervativní strany, oznámil, že nechá parlament hlasovat o možnosti vypsání předčasných voleb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme