Dvě svatby, dvě děti. ‚Vytížená babička‘ Alžběta II. přednesla tradiční vánoční poselství

Britská královna Alžběta II. v letošním vánočním poselství mimo jiné vyzvala k respektu a úctě k druhým i v situacích, kdy mají odlišné názory. Podle televize Sky News lze právě tento vzkaz interpretovat jako odkaz na současné spory ohledně odchodu Británie z EU. Královna se ve svých poselstvích vyhýbá komentářům veřejného politického dění. Letos si zažertovala, když řekla, že letošní události v rodině z ní udělaly „velmi zaměstnanou babičku“.

Londýn (Aktualizováno: 17:54 25. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Byl to velmi rušný rok pro mou rodinu, se dvěma svatbami a dvěma novorozenými dětmi a další dítě čekáme brzy,“ připomněla Alžběta II., zatímco televize v prostřihu ukázala záběry ze dvou letošních královských svateb, na nichž si novomanželé dávají polibek, když na královském hradě Windsor vyšli z kaple.

„Měli jsme i další oslavy, včetně sedmdesátin prince z Walesu,“ připomněla narozeniny následníka trůnu prince Charlese.

Britské letectvo slaví 100 let od vzniku. Ve službách RAF padlo i 500 Čechoslováků

Číst článek

Při těchto slovech kamera najela na jednu z fotek na královnině stole, na níž je princ Charles se svou druhou manželkou Camillou, svými dvěma syny, jejich manželkami a třemi dětmi prince Williama a Kate.

Dvaadevadesátiletá královna zmínila v projevu také letošní sté výročí britského královského letectva. Pochválila britské vojáky, z nichž mnozí musejí trávit Vánoce v zahraničí. Vzpomněla také na svého otce krále Jiřího VI. a jeho účast v první světové válce v britském námořnictvu.

První vánoční poselství Alžběty II. se vysílalo už v roce 1952, kdy panovnice nastoupila na trůn. Tehdejší přenos si vyslechli Britové z rádia.

Princové Harry (zcela vpravo) a WIlliam (vlevo) s manželkami v Sandringhamu na východě Anglie, kde se tradičně na Boží hod konala mše | Zdroj: Reuters

Mše bez prince Philipa

Královna a další členové královské rodiny se na Boží hod jako tradičně účastnili mše v Sandringhamu na východě Anglie, kde má Alžběta II. jedno ze svých venkovských sídel.

Britský princ Harry a Meghan Markleová si před 600 hosty řekli své ano

Číst článek

Královnin manžel princ Philip na mši nedorazil, ale podle královského paláce se těší dobrému zdraví a na mši nešel proto, že si chtěl jen udělat den volna pro sebe.

Sedmadevadesátiletý Philip, který se loni stáhl z veřejného života, podstoupil letos na jaře úspěšnou operaci kyčle a podle místních médií nevydrží příliš dlouho stát.

Mše v Sandringhamu se neúčastnila ani druhá manželka korunního prince Charlese Camilla, která se podle serveru BBC zotavuje po chřipce. Dorazili ale Charlesovi synové, princ William s manželkou Kate, kteří své tři děti nechali doma, a princ Harry s těhotnou Meghan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme