Volební místnosti v Británii se uzavřely. Voliče neodradilo nepříznivé počasí ani dlouhé fronty

Předčasně a nezvykle v prosinci. V Británii proběhly volby, které jsou klíčové nejen pro obyvatele Spojeného království. Výsledky hlasování naznačí, zda se začátkem příštího roku vládě podaří dotáhnout odchod země z Evropské unie, k dění v Británii proto upíná pozornost také celá unijní sedmadvacítka. Premiér Boris Johnson slibuje uskutečnění brexitu do 31. ledna, k tomu ale potřebuje získat parlamentní většinu. Jistou ji nicméně nemá.

Londýn (Aktualizováno: 23:00 12. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnosti se zavřely úderem desáté hodiny večerní (23.00 SEČ). A výsledky budou lidé očekávat s velkým napětím. S velkou pravděpodobností totiž určí, kdy, jak a zda vůbec Spojené království opustí Evropskou unii.

Průzkumy favorizovaly Konzervativní stranu premiéra Borise Johnsona, pro něhož je dotažení brexitu ke konci ledna příštího roku téměř jediným bodem volebního programu.

Den do hlasování. Johnson se svou brexitovou strategií hraje o vše. Co na to průzkumy a odborník?

Číst článek

Aby Johnson pohodlně protlačil svůj brexitový plán přes Dolní sněmovnu, potřebuje získat většinu 326 mandátů z celkových 650. Jeho šance nejsou malé, některé průzkumy nicméně naznačují, že by na ni dosáhnout nemusel. V době, kdy je dění ve Spojeném království už čtyři roky ochromené tématem brexitu, totiž řada voličů zůstávala do poslední chvíle nerozhodnutá.

Uspěje Johnson se svou strategií? Předběžné výsledky má veřejnoprávní BBC zveřejnit krátce po ukončení hlasování v deset večer britského času (23.00 SEČ), konečný verdikt se však britská veřejnost dozví až následující - ráno v pátek 13. prosince.

Sledujte napjaté volební okamžiky britských voleb v online reportáži.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme