Konzervativci podle odhadů přesvědčivě vítězí, Johnson i Corbyn obhájili své mandáty

Předčasné parlamentní volby v Británii zřejmě vyhrála Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona. Podle odhadů výsledků, které zveřejnily stanice BBC, ITV a Sky News, získala vládní strana v Dolní sněmovně přesvědčivou absolutní většinu. Británie by tak mohla na konci ledna opustit Evropskou unii.

Londýn (Aktualizováno: 6:13 13. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle odhadů získá Konzervativní strana v čele s Borisem Johnsonem většinu v Dolní sněmovně | Zdroj: Reuters

Podle prognózy získala Konzervativní strana 368 mandátů. K absolutní většině jim v 650členné sněmovně stačilo pouze 326 křesel. Na druhém místě skončili údajně labouristé Jeremyho Corbyna s pouhými 191 mandáty. Do parlamentu se podle odhadu dostali také Liberální demokraté se 13, Skotská národní strana s 55, velšská strana Plaid Cymru se třemi a zelení s jedním poslancem. Strana pro brexit podle odhadu žádný mandát nezískala. Do parlamentu se dostalo také několik dalších menších uskupení včetně severoirských stran.

Mandát se podařilo obhájit jak Johnsonovi, tak Corbynovi. Předseda labouristů následně prohlásil, že stranu v nejbližší době nadále povede, do příštích voleb ale nemá plánu vstupovat v roli lídra.

Předsedkyně liberálních demokratů Jo Swinsonová těsně neobhájila své křeslo v souboji se skotskou nacionalistkou Amy Callaghanovou. 

Zveřejněný odhad, tzv. exit poll, je založený na dotazování lidí před volebními místnostmi. Nyní probíhá v 650 volebních obvodech po celé Británii sčítání hlasů. Výsledky, které by potvrdily odhady, by mohly být známy v pátek ráno.

Absolutní většina v Dolní sněmovně umožní Johnsonovi schválit brexitovou dohodu, kterou vyjednal s Bruselem v říjnu. Británie by tak mohla Evropskou unii opustit 31. října příštího roku, jak premiér celou dobu kampaně voličům sliboval.

Po brexitu by ovšem během takzvaného přechodného období pokračovala jednání o budoucích vztazích Británie s EU. Podle současných plánů by měla trvat do konce příštího roku. Z Bruselu ale již zazněly hlasy, že 11 měsíců na tak složité rozhovory stačit nebude. O odchodu z Evropské unie rozhodli britští voliči během referenda v roce 2016.

Thank you to everyone across our great country who voted, who volunteered, who stood as candidates. We live in the greatest democracy in the world.

23:25 – 12. 12. 2019

14687 87425

bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme