Mladý přistěhovalec z Íránu chce připravit Borise Johnsona o poslanecký mandát. A není bez šance

Až se budou ve čtvrtek sčítat výsledky britských parlamentních voleb, pozornost se bude upírat nejen k celostátním číslům, ale i k malému volebnímu obvodu Uxbridge a Ruislip na předměstí Londýna. Poslanecký mandát tam obhajuje premiér Boris Johnson. Proti němu stojí pětadvacetiletý labourista Ali Milani, který chce lídra konzervativců připravit o poslanecké křeslo. A může se mu to podařit.

Od zpravodaje z místa Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětadvacetiletý labourista Ali Milani chce lídra konzervativců připravit o poslanecké křeslo. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Poslední neděli před parlamentními volbami se scházejí dobrovolníci, aby svému kandidátovi pomohli porazit Borise Johnsona. Mnozí přijeli ze vzdálených oblastí Anglie. V Uxbridge chtějí pomoci k vítězství Aliho Milaniho. Má pětadvacet let, narodil se v Teheránu a teď kandiduje za opoziční labouristy.

Den do hlasování. Johnson se svou brexitovou strategií hraje o vše. Co na to průzkumy a odborník?

Číst článek

„Chci pomoci Alimu, aby porazil Borise Johnsona. Věřím tomu, že se nám to může podařit,“ svěřuje se sedmdesátnice Sarah. Na předměstí Londýna přijela z hrabství Gloucestershire. Což je několik hodin jízdy vlakem. Teď bude se svým partnerem Vincentem přesvědčovat lidi, aby dali hlas Alimu.

„Pomáhám s kampaní pro labouristy pravidelně. Tyto volby jsou ale v mnoha ohledech výjimečné. Hraje se o mnoho, včetně budoucnosti našeho zdravotnictví. Celá země je v krizi, stále víc lidí se ocitá na ulici a já je prostě nemůžu jen tak překročit a jít dál. Boris Johnson lhal každému, dokonce i královně. Copak můžete lhát královně?“ vysvětluje své důvody Vincent.

I když se jedná o vysokou politiku, Borise Johnsona může paradoxně připravit o poslanecký mandát bytostně komunální problém. Spor o rozšíření letiště.

Předvolební debata v Británii: Johnson a Corbyn se přeli o brexit a zdravotnictví, došlo i na vánoční dárky

Číst článek

Pět procent voličů

„Když v roce Boris 2015 sliboval, že zastaví rozšiřování letiště, seděl jsem na tom shromáždění taky. Když se ale o tom hlasovalo v parlamentu, byl v cizině a nehlasoval. Pro nás je to naprosto klíčové téma. Už teď je zde silně znečištěné ovzduší, možná nejhorší v západní Evropě. Ale Boris tady nežije, nedýchá s námi ten znečištěný vzduch. Jsme pro něj jen odrazový můstek do parlamentu. Kdybyste ho vysadili z auta támhle na konci ulice, nenajde cestu ani k zastávce metra,“ říká vyzyvatel Borise Johnsona Ali Milani.

Své šance na úspěch vidí slušně. „Myslím, že mám opravdu reálnou šanci. Ne proto, že Boris má nejmenší podporu, jakou měl premiér za posledních sto let. Potřebujeme přesvědčit jen pět procent voličů, abychom zbavili premiéra poslaneckého mandátu. Poprvé v historii,“ říká Ali Milani.

V minulých volbách získal Boris Johnson jen asi o pět tisíc hlasů víc než labouristický protikandidát. Ali věří, že mu těch rozhodujících pět tisíc hlasů vezme.

„Zcela upřímně, z pohledu místních lidí… kdyby nebyl premiér, volby by prohrál docela jistě. Polanecké křeslo tady získal díky tomu, že slíbil zastavit rozšiřování letiště Heathrow. Slíbil, že si lehne před buldozery. Ale svůj slib zradil. Jak můžeme věřit?“ říká padesátník Steven.

Ve volbách bude volit Johnsonova protikandidáta a věří, že se tak napomůže tomu, že se jeho volební obvod zapíše do historie.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme