Předvolební sliby obou hlavních stran v Británii jsou nerealistické, tvrdí institut

Konzervativci ani labouristé nenabízejí podle britského Institutu pro fiskální studia důvěryhodné plány svých investic. Všechny politické strany, které se budou ucházet o voliče v předčasných prosincových volbách, slibují vedle vyřešení brexitu i velké sumy peněz do veřejného sektoru. Podle ekonomů jsou ale mnohé sliby nerealistické.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf konzervativců Boris Johnson spolu s předsedou labouristů Jeremym Corbynem

Premiér a šéf konzervativců Boris Johnson spolu s předsedou labouristů Jeremym Corbynem | Foto: Jonathan Hordle/ITV | Zdroj: Reuters

Konzervativní strana slibuje například zvýšení počtu policistů a zdravotních sester nebo výstavbu sociálních bytů. To vše společně se snižováním daní.

Podle ředitele Institutu pro fiskální studia Paula Johnsona to ale není reálné a vláda by musela utratit mnohem víc, než plánuje.

Za nerealistický označují ekonomové i plán opozičních labouristů. Ti slibují investice do infrastruktury v přepočtu za 7,5 bilionu korun. Zároveň hodlají znovu zestátnit železnici, poštu a energetiku.

Volby v Británii

Předčasné parlamentní volby se ve Velké Británii budou konat 12. prosince. Do 650členné Dolní sněmovny jsou poslanci voleni jednokolovým systémem v jednotlivých obvodech.

Předvolební debata v Británii: Johnson a Corbyn se přeli o brexit a zdravotnictví, došlo i na vánoční dárky

Číst článek

Volby byly vypsány po novém odkladu britského odchodu z Evropské unie a premiér Boris Johnson slibuje v případě úspěchu brexit na konci ledna na základě upravených podmínek dojednaných v říjnu. Labouristé jeho plán odmítají a chtějí vyjednat lepší „rozvodovou dohodu“. O té by pak podle jejich představy měli Britové hlasovat v novém referendu půl roku po volbách.

Analytická společnost YouGov ve středu zveřejnila výsledky sofistikovaného modelu zkoumajícího rozložení sil v jednotlivých volebních obvodech. Pokud by se volby konaly nyní, vládní konzervativci v čele se současným premiérem Johnsonem by podle modelu získali v Dolní sněmovně 359 křesel a tedy pohodlnou hlasovací většinu.

Konzervativcům chce svůj hlas hodit více než třetina Britů, ukázal průzkum. Před volbami mírně posílili

Číst článek

Pro Konzervativní stranu by 359 mandátů znamenalo ve srovnání s rokem 2017 posílení o 42 křesel. Šlo by o nejlepší výsledek od roku 1987.

Opoziční labouristé v čele s Jeremym Corbynem by podle nové studie získali 211 mandátů. To by pro ně znamenalo oproti minulým volbám ztrátu 51 křesel a druhou nejtěžší porážku od konce druhé světové války.

Stejná metoda byla poprvé použita při minulých volbách v roce 2017 a tehdy správně předpověděla patovou situaci v dolní komoře parlamentu deset dní před hlasováním.

Jaromír Marek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme