Velká Británie vydá Juliana Assange k soudnímu stíhání do Švédska

Nejvyšší soud ve Spojeném království s definitivní platností rozhodl, že zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange může být vydán k soudnímu stíhání do Švédska. Tam čelí podezření ze sexuálních zločinů. Provozovatel kontroverzních webových stránek, které zveřejnily tisíce důvěrných nebo tajných dokumentů americké vlády, považuje obvinění za politicky motivované.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange | Zdroj: Reuters

Assangeovi právníci zpochybnili platnost evropského zatykače, který na Assange vydala švédská prokuratura. Britský soud ale došel k jinému závěru. „Žádost o vydání pana Assange je v souladu se zákonem. Soud proto jeho odvolání zamítá,“ řekl předseda britského nejvyššího soudu Lord Phillips.

Nejvyšší soud Spojeného království jen potvrdil loňský verdikt soudu nižší instance. Sedmičlenná porota rozhodla poměrem pěti ku dvěma v neprospěch zakladatele Wikileaks.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s Julianem Assangem mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka

„Obhajoba napadla rozsudek nejvyššího soudu v podstatě bezprostředně po jeho vynesení. Jde o technickou záležitost. Soudce Lord Philips se ve svém zdůvodnění odvolával na Vídeňskou konvenci, která v mezinárodním právu upravuje nadřazenost nadnárodních smluv nad těmi národními. Obhajoba říká, že Vídeňská konvence nebyla obsahem předcházejících britských soudních řízení. Chce tedy znovu otevřít slyšení před nejvyšším soudem s tím, že chce čas, aby se na argument použití Vídeňské konvence mohla připravit,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka mluví o vydání Juliana Assange do Švédska ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Je tedy podle něj možné, že nejvyšší soud bude muset celý případ znovu otevřít, i když šance Juliana Assange na to, že by nakonec vydán z Británie, se po dnešku velice snížily.

Julian Assange se také může proti rozhodnutí soudu odvolat k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který by pak měl rozhodnout během čtrnácti dní, zda se případu ujme, či nikoli.

Pokud by štrasburský soud odmítl zabývat se Assangovým případem, jeho vydání do Švédska by už nic nebránilo.

Sexuální násilník?

Spoluzakladatele WikiLeaks zadržela britská policie v prosinci 2010 na základě mezinárodního zatykače vydaného Švédskem. Je podezřelý ze znásilnění a ze sexuálního obtěžování další ženy ve Stockholmu v srpnu 2010.

Assange styk se ženou při návštěvě ve Stockholmu nepopírá, ale došlo k němu prý po vzájemném souhlasu. Obvinění proto popírá a tvrdí, že za něj může jeho zveřejnění tajných amerických depeší na serveru WikiLeaks.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuálním vývoji v kauze zakladatele Wikileaks Juliana Assange mluvil na Radiožurnálu Pavel Polák

O Assange mají zájem i Američané, kteří by ho také rádi soudili. Ve Spojených státech se pracuje na jeho obžalobě už více než rok kvůli zveřejnění citlivých informací z armádních a diplomatických zdrojů. Nicméně to není úplně snadné. V Americe není zveřejňování tajných dokumentů a informací samo o sobě trestné. Trestné by bylo pouze to, pokud by Assange přemluvil někoho k tomu, aby odcizil a dodával mu tajné dokumenty. A to je složité prokázat.

Assange od svého propuštění z policejní vazby v Londýně v prosinci 2010 bydlí u svého majetného kamaráda v hrabství Norfolk severně od britské metropole.

Jan Prokeš, Helena Berková, Ivan Kytka, Pavel Polák, Veronika Sedláčková, pir, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme