Nejvíce nás znepokojuje Rusko, řekl šéf britské diplomacie Hunt po ‚dost drsném‘ rozhovoru s Lavrovem

Výzev pro britskou diplomacii je v současnosti mnoho, nejvíce ale Londýn znepokojuje Rusko. Pokud bude pokračovat ve svém nynějším počínání, nebude pro něj ve světě „pohodlné“ místo. V rozhovoru s televizí Sky News to ve čtvrtek řekl britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. Moskva si podle něj nyní musí položit otázku, zda použití novičoku v Salisbury nebylo nerozumnou věcí.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn/New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeremy Hunt

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt | Zdroj: Reuters

„Největší výzvou, kterou v tuto chvíli máme, je to, že se mezinárodní řád mění. Existuje řada věcí, které nás znepokojují, jako první na seznamu je v tuto chvíli Rusko,“ řekl Hunt na úvod televizního rozhovoru. Nemyslí si však, že by mohlo dojít „na válku nebo něco podobného“.

Hunt je nyní v New Yorku v rámci zasedání Valného shromáždění OSN. Na otázku ohledně setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem odpověděl, že došlo k „upřímné výměně názorů“ a že rozhovor byl „dost drsný“.

Muž obviněný z útoku na Sergeje Skripala je plukovník ruské rozvědky, uvedl The Telegraph

Číst článek

Británie viní Moskvu ze zosnování březnového útoku nervovým jedem novičok na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala, přičemž má za to, že rozkaz přišel z nejvyšších pater ruského státu. Hunt ale přímo nepřiřkl zodpovědnost ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Jsme velmi opatrní ohledně toho, co říkáme, protože chceme mít jistotu, že všechno, co řekneme, se opírá o důkazy,“ uvedl.

Hunt k Putinovi: je to na vás

Putinovi šéf britské diplomacie vzkázal, že v konečném důsledku je na něm, zda bude Rusko „na špatné straně mezinárodního mínění, nebo na té správné“.

Británie prý Rusku adresuje jasnou zprávu: jestliže použijete chemické zbraně, zaplatíte příliš vysokou cenu. „Nacházíme způsoby, jak vyvíjet na Rusko ekonomický tlak,“ dodal Hunt.

V reakci na incident v jihoanglickém Salisbury řada zemí vyhostila ruské diplomaty, na což Moskva reagovala recipročně. Když britská prokuratura obvinila z provedení útoku novičokem dva údajné agenty vojenské tajné služby GRU, podpořily Německo, Francie, Spojené státy a Kanada stanovisko Londýna, že šlo nejspíše o operaci nařízenou ruskými politickými špičkami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme