Velká Británie zpětně omilostnila desetitisíce mužů odsouzených za homosexualitu
Velká Británie zpětně omilostnila muže, kteří byli v minulosti odsouzeni za homosexualitu či bisexualitu. Dlouho očekávaný výrok tak vymazal tresty za dnes už neplatné sexuálně trestné činy. Zákonu, který vláda přijala v úterý, se přezdívá po britském matematikovi Alanu Turingovi, který stál za rozluštěním nacistického kódu Enigma. Posmrtné královské milosti se ale dočkal až v roce 2013, tedy 61 let poté, co byl obviněn z „trestného činu hrubé nemravnosti“, jak se v té době homosexualita označovala.
Odhaduje se, že rozluštěním německé šifry zkrátil Alan Turing válku o dva až čtyři roky a zachránil životy milionů lidí. Kvůli své sexuální orientaci byl ale odsouzen k několikaletému pobytu ve vězení nebo chemické kastraci. Rozhodl se pro to druhé. O dva roky později spáchal sebevraždu.
Homosexualita byla ve Velké Británii dekriminalizována v roce 1967. Do té doby bylo na základě podobných zákonů odsouzeno zhruba 49 tisíc lidí. Tisíce Britů dodnes žije s následky těchto obvinění.
Turingova rodina proto v roce 2015 přišla s peticí prosazující omilostnění všech mužů, kteří byli v minulosti obviněni z trestného činu hrubé nemravnosti.
Nyní Velká Británie v návaznosti na přijetí Turingova zákona omilostnila 49 tisíc mužů - většinu posmrtně. Milost ale může být udělena i těm, kteří jsou stále naživu, musí o ni však požádat. O novém zákoně se mluvilo už v minulých letech, vláda ho ale schválila až v úterý.
„Nikdy nemůžeme vzít zpět bolest, kterou jsme způsobili, ale omluvili jsme se a děláme kroky, kterými chceme napravit to špatné,“ řekl ministr spravedlnosti Sam Gyimah.