Velká Británie zpětně omilostnila desetitisíce mužů odsouzených za homosexualitu

Velká Británie zpětně omilostnila muže, kteří byli v minulosti odsouzeni za homosexualitu či bisexualitu. Dlouho očekávaný výrok tak vymazal tresty za dnes už neplatné sexuálně trestné činy. Zákonu, který vláda přijala v úterý, se přezdívá po britském matematikovi Alanu Turingovi, který stál za rozluštěním nacistického kódu Enigma. Posmrtné královské milosti se ale dočkal až v roce 2013, tedy 61 let poté, co byl obviněn z „trestného činu hrubé nemravnosti“, jak se v té době homosexualita označovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Alana Turinga s přístrojem Enigma (Bletchley Park Museum)

Socha Alana Turinga s přístrojem Enigma (Bletchley Park Museum) | Foto: Jon Callas, CC BY 2.5

Odhaduje se, že rozluštěním německé šifry zkrátil Alan Turing válku o dva až čtyři roky a zachránil životy milionů lidí. Kvůli své sexuální orientaci byl ale odsouzen k několikaletému pobytu ve vězení nebo chemické kastraci. Rozhodl se pro to druhé. O dva roky později spáchal sebevraždu.

Homosexualita byla ve Velké Británii dekriminalizována v roce 1967. Do té doby bylo na základě podobných zákonů odsouzeno zhruba 49 tisíc lidí. Tisíce Britů dodnes žije s následky těchto obvinění.

Turingova rodina proto v roce 2015 přišla s peticí prosazující omilostnění všech mužů, kteří byli v minulosti obviněni z trestného činu hrubé nemravnosti.

Nyní Velká Británie v návaznosti na přijetí Turingova zákona omilostnila 49 tisíc mužů - většinu posmrtně. Milost ale může být udělena i těm, kteří jsou stále naživu, musí o ni však požádat. O novém zákoně se mluvilo už v minulých letech, vláda ho ale schválila až v úterý.

„Nikdy nemůžeme vzít zpět bolest, kterou jsme způsobili, ale omluvili jsme se a děláme kroky, kterými chceme napravit to špatné,“ řekl ministr spravedlnosti Sam Gyimah.

Kristina Roháčková, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme