Velká část Američanů považuje regulaci zbraní za omezení svobody. Nakupují je celé rodiny

Američanům se nechce do kontroly zbraní. Od tragédie v Newtownu, kde šílený střelec povraždil dvacet dětí, uplynulo šest měsíců. I přes snahu prezidenta Baracka Obamy ale Kongres nezpřísnil pravidla pro nákup zbraní. Některé státy se o to snaží, ale s nevalným úspěchem. Přímo na jedné z prodejních výstav zbraní se o tom přesvědčil zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký trh se zbraněmi

Americký trh se zbraněmi | Foto: Mel Evans | Zdroj: ČTK

Pro Evropana je to neobvyklý zážitek. Řady a řady stolů, na nich vyrovnané nepřeberné množství pistolí, loveckých pušek, brokovnic, ale i útočných zbraní, spousta munice, to se prostě jen tak někde nevidí.

A mezi vší tou výzbrojí a výstrojí se procházejí často celé rodiny s dětmi, otcové i maminky si zkoušejí, jak by jim ta či ona bouchačka padla do ruky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na prodejních výstavách zbraní v USA natáčel americký zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Podobný obrázek najdete každý víkend na desítkách míst po celých Spojených státech. Sjíždějí se na ně tisíce lidí z širokého okolí.

Žádal jsem na takových akcích opakovaně o povolení natáčet a nikdy neuspěl. Proto musím použít skrytý mikrofon a nahrát si rozhovory bez vědomí organizátorů a lidí, se kterými mluvím.

„Vyplníte pár papírů a prověříme si vás u policie. Trvá to tak pět deset minut. Když vás schválí, zaplatíte a můžete si s tím odejít. To, co tady vidíte, se dá vše zaplatit a odnést ještě dnes,“ vysvětluje prodejce proceduru, kterou musím projít, když si chci koupit běžnou poloautomatickou pušku ve státě Maryland, kde se právě nacházíme.

Ten má mezi zastánci práva na nošení zbraní pověst málem policejního státu, protože omezuje a na americké poměry přísně kontroluje prodej některých zvlášť parádních kousků.

Je libo samopal?

O dva stoly dál se nabízejí k prodeji samopaly nezaměnitelného tvaru, trochu překvapeně koukám na ruské samopaly Kalašnikov. I já ale na první pohled rozeznávám, že to asi nebude originál. A tak se přesvědčuji, že jsou to rumunská AK, tedy jeden z mnoha klonů slavného ruského samopalu.

Na amerických trzích se zbraněmi se dají pořídit celkem běžně, ale pokud je to legální prodej, musejí být upravené tak, aby umožňovaly jenom střelbu jednotlivými ranami, ne v dávkách. Maryland k nelibosti části populace teď přijal zákon, který jejich prodej od 1. října znemožní.

Jak dlouho by tedy v tuhle chvíli trvala kontrola, než bych si mohl odnést tuhle rumunskou verzi Kalašnikova?

„Asi dva týdny. V Pensylvánii nebo jiných svobodných státech takové nesmyslné zákony nemají,“ posteskne si prodejce.

Pro úplnost ale musím znovu zdůraznit, že federální zákaz prodeje takových zbraní po celých Spojených státech Kongresem neprošel. Liberální zastánci přísnější regulace to obvykle přičítají působení lobby výrobců zbraní, především organizaci National Rifle Association, NRA. Ale to je příliš zjednodušující.

Politici v Kongresu spíš dobře vědí, že velká část jejich voličů prostě takový zákaz nechce. Považovala by ho za omezení osobní svobody.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme