Velká část Asie včetně Číny slaví příchod roku ohnivé opice

V Číně a několika dalších asijských zemích dnes začíná nový rok. Oslavy jeho příchodu jsou vždy bouřlivé a trvají mnohde až patnáct dní. Slaví se nejen v Číně, ale i v Thajsku, Indonésii nebo Kambodži. Rok 2016 bude podle čínského horoskopu rokem ohnivé opice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na oslavu příchodu roku ohnivé opice v čínském Pekingu

Přípravy na oslavu příchodu roku ohnivé opice v čínském Pekingu | Zdroj: Reuters

Nový rok je v Číně především rodinným svátkem. Miliony Číňanů se proto vždy dávají do pohybu, aby oslavy strávili v rodině. Nádraží a letiště doslova praskají ve švech.

Čínská novoroční migrace je považována za největší každoroční pohyb lidí na zeměkouli. Během několika týdnů před a po oslavách se na cestu vydají skoro 3 miliardy pasažérů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příchod roku ohnivé opice slaví velká část Asie včetně Číny, za rodinou cestují miliony lidí

Rodiny se scházejí k přednovoroční večeři, která má přesná pravidla. Děti dostávají obálky s penězi, podávají se sváteční pokrmy.

Na Nový rok je zakázáno hádat se a zaujímat negativní postoje. Slaví se také konec zimy, nechybějí hlučné průvody a ohňostroje.

Rok ohnivé opice by měl být plný úspěchů, nových šancí a skvělých příležitostí. Mají se narodit bystří, inteligentní a veselí lidé. Mezi jejich horší stránky prý bude patřit sklon k vychytralosti a nepoctivému jednání.

Čínský kalendář je starý víc než 4000 let

Čínský kalendář patří mezi nejstarší známé datovací systémy, první zmínka o něm pochází z roku 2637 před naším letopočtem. Někdy bývá označován jako kalendář lunární, protože je odvozený od pohybu Měsíce.

Dodnes se používá v Asii, a to především v Číně, Japonsku, Vietnamu a Koreji. Obyvatelé těchto zemí ale běžně používají i kalendář gregoriánský. Ten čínský slouží především pro určení významných svátků.

Naposledy byl rok ohnivé opice v roce 1956, příště se zopakuje za dvacet let.

Rok opice (podle čínského lunárního kalendáře) | Foto: ČTK

Jaromír Marek, Wikipedia, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme