Velká dárcovská show byla mystifikací

Kontroverzní nizozemská televizní show, v níž se mělo soutěžit o ledvinu smrtelně nemocné ženy, byla mystifikací. Oznámili to v závěru pořadu jeho tvůrci. Cílem bylo poukázat na problém nedostatku orgánů k transplantacím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divák před televizí | Foto: Jan Rosenauer

Všechno bylo nakonec jinak, než diváci a široká veřejnost čekali. Na smrt nemocná 37letá Lisa byla herečka, jak sama na konci "Velké dárcovské show" přiznala. Tři lidé soutěžící o ledvinu ji opravdu potřebují a věděli, že celý program je mystifikací. Se svou účastí přesto souhlasili, hlavním cílem totiž bylo upoutat pozornost na případy lidí, jako jsou oni.

Záměr nizozemské televizní stanice BNN odvysílat v přímém přenosu takovýto dárcovský pořad vyvolal vlnu odporu a kritiky. Své názory na něj vyjadřovali mnozí politici, novináři i odborníci daleko za hranicemi Nizozemska. Nyní je ale všechno trochu jinak, než původně vypadalo. Nizozemský ministr školství Ronald Plasterk, který byl původně proti, program nakonec pochválil jako "neuvěřitelný kousek", který k problému nedostatku dárců orgánů opravdu pozornost připoutá.

Prozatím je však těžké odhadnout, jestli kritické hlasy na adresu tvůrců televizní show utichnou; je možné, že spíš ještě zesílí.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme