Velká města USA ochromil pracovní bojkot přistěhovalců

Spojené státy zažily zatím největší demonstrace ilegálních přistěhovalců. V ulicích Chicaga, New Yorku a Los Angeles protestovaly za legalizace práce a pobytu imigrantů statisíce lidí, další nenastoupili do práce nebo do škol. V rámci Dne bez přistěhovalců chtěli ukázat, jak jsou pro ekonomiku USA nepostradatelní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty imigrantů v USA | Zdroj: ČTK

Jen v Chicagu šlo ulicemi na 300.000 zastánců amnestie pro ilegální přistěhovalce, kteří pracují v zemi na černo. V Los Angeles byla zavřená až třetina obchodů, policie pro jistotu zcela uzavřela centrum města.

Na předměstí New Yorku nejezdily autobusy, na jihozápadě nepracovali Latinoameričané na farmách a nepřepravovali zboží, z Washingtonu jsou hlášené velké absence ze škol. Zprávy o různých protestech přicházejí z celé země.

Davy lidí demonstrovaly i v sousedním Mexiku. Před americkým velvyslanectvím v hlavním městě se jich sešlo přes sto tisíc, další uzavřeli na několik hodin hraniční přechod spojující mexickou Tijuanu s americkým San Diegem. K demonstrantům se připojilo šest mexických guvernérů, kteří požadovali bojkot amerického zboží.

Ve Spojených státech je už 12 milionů ilegálních imigrantů, kteří tam tvoří kolem pěti procent všech pracovních sil. Více než polovina z nich přišla právě z Mexika. Obávají se, aby parlament neschválil reformu zákona, která by jejich pobyt v Americe kriminalizovala. Protesty proti diskriminaci imigrantů by mohly být největšími od 60. let, kdy se bojovalo za práva černochů.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme