Velká sedmička přijme Rusko do čtyř let

Rusko bude do čtyř let plnoprávným členem skupiny nejrozvinutějších zemí G8. To je jeden ze závěrů probíhajícího summitu G8 v Kanadě. Moskva se už sice několik let jezdí na schůzky "velké sedmičky", účastní se ovšem pouze části jednání. Summitu v horském středisku Kananaskis ale dominuje především téma Blízkého východu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit zemí G8

summit zemí G8 | Zdroj: ČTK

Šéfové států G8, tedy USA, Německa, Francie, Kanady, Japonska, Itálie, Británie a Ruska už schválili balík protiteroristických opatření. Rozhodli se také odepsat jednu miliardu dolarů z dluhů nejzadluženějších rozvojových zemí. Kromě toho odsouhlasili částku 20 miliard dolarů na likvidaci zbraní hromadného ničení v bývalém Sovětském svazu.

Letošní summit měl původně věnovat velkou pozornost pomoci Africe. Hostitelská země proto připravila na toto téma za spolupráce Německa podrobné materiály. Kanadská premiér Jean Chretier se snaží dělat všechno pro to, aby se africká otázka udržela mezi hlavními body agendy.

Americký premiér George Bush však chce, aby se na summitu zpívala jeho písnička - o Blízkém východě a odstavení Arafata od moci. Bush se teď snaží v Kanadě svým kolegům vysvětlit, proč odstranění palestinského předáka navrhuje. "Stávající status quo je jednoduše nepřijatelné a mělo by to být nepřijatelné i pro ně. Nemají žádnou důvěru v budoucnost, jejich ekonomika je na tom bídně, žijí v mizerných podmínkách. Jejich vůdci je zkrátka přivedli na mizinu," prohlásil.

Poprvé od atentátů loňského 11. září se ale proti Bushovi otevřeně postavil jeho největší spojenec britský premiér Tony Blair. Je přesvědčen, že o svém lídrovi musí rozhodnout sami Palestinci v řádných a svobodných volbách.

"Je na Palestincích, aby zvolili lídry, které si vyberou, ale jestli chceme pokročit, potřebujeme lidi, se kterými můžeme jednat. Lidi, kteří přistupují zodpovědně k jednání o takových tématech jako je bezpečnost apolitické reformy, které jsou nutné pro fungování mírového procesu," uvedl Blair.

Ostatní představitelé států G8 se k budoucnosti Jásira Arafata a k otázce palestinského vedení nechtějí příliš vyjadřovat.

V rámci protiteroristických opatření se účastníci summitu dohodli, že je třeba lépe zabezpečit cestovní doklady proti zfalšování. Kromě toho má být zlepšena mezinárodní výměna informací o zcizených dokladech. Bude možné podrobněji kontrolovat lodní kontejnery, v nichž dosud podle Spojených států mohly být nepozorovaně pašovány zbraně i teroristé. Pilotní kabiny letadel mají být vybaveny neprůstřelnými a uzamykatelnými přepážkami.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme