Velká trojka se chce domluvit na postupu vůči Íránu

Otázka íránského atomového programu by se co nejdříve měla dostat na půdu Rady bezpečnosti OSN. Vyzval k tomu britský premiér Tony Blair, který tak nevyloučil možnost uvalení sankcí. Podle Bílého domu zůstává na stole i možnost vojenského úderu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Po obnovení svého jaderného výzkumu narazil Teherán na jednotný odpor mezinárodního společenství, včetně Ruska. V Berlíně se zítra o dalším postupu budou radit šéfové diplomacií Francie, Velké Británie a Německa. "Musí být naprosto zřejmé, že teď už nemůžeme vyloučit žádná opatření," vzkázal íránskému režimu Tony Blair.

Nesmiřitelný postoj zaujala také německá diplomacie. Ta po obnovení íránského jaderného programu už nevidí žádnou šanci pro pokračování rozhovorů mezi Evropskou unií a Teheránem. "Chování Íránu je provokací, kterou nelze vzít zpátky," prohlásil náměstek německého ministra zahraničí Gernot Erler.

Zítra by se na dalších krocích vůči Íránu měli domluvit ministři zahraničí "Velké trojky" EU, které doplní také unijní šéfdiplomat Javier Solana. Závěry schůzky chce potom šéf německé diplomacie Steinmeier probrat také s americkou ministryní zahraničí Riceovou.

Írán čelí podezření, že pod rouškou mírového jaderného výzkumu vyvíjí atomovou zbraň.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme