Velká voda stále ohrožuje oblasti v povodí Dunaje

Povodňová situace v Německu, Švýcarsku i Rakousku se zklidňuje. Hladiny řek a jezer jsou většinou stabilní nebo klesají. Přesto jsou záchranáři v postižených oblastech stále v pohotovosti. Kritický stav zůstává v jihovýchodní Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodeň v Pasově | Zdroj: ČTK

V Bavorsku na mnoha místech voda poklesla nebo zůstala pod očekávaným maximem, přesto v povodí Dunaje zůstává stav ohrožení. Například v městečku Weltenburg se místní obávají o historicky cenný kostel, jeden z nejstarších v Bavorsku, který už byl povodněmi zasažen i v minulých letech.

V Rakousku mezitím byla ve spolkové zemi Vorarlbersko objevena už čtvrtá oběť letošní velké vody. Na většině zasažených území ale probíhají práce na odklízení škod. Nejhorší za posledních sto let - konkrétně v dopravní síti - hlásí Švýcarsko.

Některá letoviska v Alpách navíc zůstávají odříznuta od světa bahnem a sesouvající se půdou. Úřady proto nařídily úplnou evakuaci údolní části Bernu ležící u řeky Aar. Mimo provoz jsou také mnohé železniční tratě.

Špatná je ale i nadále situace v Rumunsku, kde jen během uplynulých 24 hodin zahynulo sedm lidí, celkový počet obětí tak stoupl na 25. S velkou vodou zápasí i v Moldavsku, Slovinsku, Chorvatsku a Bulharsku.

Záplavám stále čelí i polské Těšínsko

Rozvodněné řeky ohrožují celé Slezsko. Nejhorší situace panuje na Těšínsku. Vodní toky tam překročily stav pohotovosti a na mnoha místech se vylily z břehů. Zatopily sklepy domů i důležité dopravní tepny. V polském Těšíně se kolem fryštátské ulice vytvořilo jezero o velikosti jednoho kilometru čtverečního a zatopilo sklady velkoobchodů.

Záchranáři se snaží obyvatele nejohroženějších lokalit evakuovat, ti ale často nechtějí své domovy opustit. Na Těšínsku už sice voda přestala stoupat, situaci ale komplikuje havárie trafostanice a únik ropných produktů.

Polská policie doporučuje řidičům, aby se dnes a zítra Těšínsku raději vyhnuli. Ještě odpoledne byla zcela neprůjezdná silnice z Těšína do Karviné i na Slovensko.

Martin Dorazín, Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme