Velké Británii údajně hrozí další útoky

V Británii se skrývá další teroristická buňka - referují o tom tamní deníky. Třetí útok teroristů se měl údajně uskutečnit minulý čtvrtek. Jak dopadne stahování židovských osadníků z pásma Gazy? Na tuto otázku dnes odpovídá tisk v Saúdské Arábii. Slovenští novináři zase pátrají po tom, kdo je skutečným viníkem požáru ve Vysokých Tatrách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyšetřování útoků v Londýně | Zdroj: ČTK

Britské deníky rozebírají hrozbu dalšího bombového útoku v Londýně. Policisté zveřejnili informace, podle kterých chystala zatím neznámá teroristická buňka další útoky na londýnské metro a na jiná místa. Tuto skupinu prý tvoří britští Muslimové původem z Pákistánu, informují Timesy. Skupina má být napojená na teroristy, kteří připravovali červencové útoky.

Třetí útok teroristů byl údajně naplánovaný na minulý čtvrtek, pokračuje deník. Právě proto policie do ulic Londýna a hlavně do podzemní dráhy nasadila více než 6 tisíc policistů. Od druhé světové války to je největší policejní akce v zemi. Otázkou však zůstává, jak dlouho může policie pracovat v podobném nasazení. A také, kdo to zaplatí. Nasazení policie v ulicích Londýna totiž denně vyjde na půl miliónu liber, konstatují Timesy.

Další britský deník Guardian se zase věnuje obrovským policejním zátahům proti lidem zapojeným do červencových atentátů. Na vyšetřování útoků se podílí 1000 policistů, píše deník. Ti podnikají obrovské razie a zatýkají desítky lidí, kteří údajně nebo skutečně spolupracovali s teroristy. Policie se snaží najít členy třetí buňky, která je údajně stále aktivní a připravuje další útok, dodává britský Guardian.

Blížící se odsun Izraelců z pásma Gazy komentuje saúdskoarabský list Arab News: Vypadá to, že stažení Izraelců z Gazy bude doprovázet všechno možné, jen ne klid a mír, tvrdí arabský list. Podle některých informací může zhruba 20 tisíc izraelských jednotek sabotovat stěhování, stovky vojáků už podepsaly petici, která schvaluje neuposlechnutí nařízení odsunu židovských osadníků.

Izrael tvrdí, že to je přehnané tvrzení, a že její vojáci budou odsun podporovat, pokračuje list. Může se ovšem rozpoutat i krveprolití na druhé straně izraelští vojáci totiž nesmí použít při odsunu osadníků střelné zbraně, zatímco mnozí z židovských rodin, kteří musí opustit svoje domovy, zbraň mají a možná ji při bránění svého majetku použijí. A v neposlední řadě je tu otázka, co se stane, až pásmo Gazy obsadí špatně vyzbrojení vojáci z Palestiny, uzavírá saúdskoarabský list Arab News.

Už od soboty zápasí slovenští hasiči s požárem ve Vysokých Tatrách, nejhorším za posledních padesát let. Nedávnou vichřicí zničené Tatry tak dostaly další tvrdý úder, píše slovenský list SME. Požár působil zřejmě nedbalý turista, který odhodil nedopalek cigarety. Na tom se shodli šéf Státních lesů tatranského národního parku Peter Líška i ředitel Správy TANAU Tomáš Vančura. Ovšem na tom, proč se požár tak rychle rozšířil a způsobil tolik škody, se už obě instituce dohodnout nedokáží.

Každá totiž vidí viníka v té druhé. Podle šéfa ochránců prý měly Státní lesy vyčistit okolí turistických chodníků od spadaných stromů po loňské kalamitě. Namísto toho těžily lukrativní dřevo z přísně chráněných oblastí, a na místě těžby nechaly zbytky dřeva, kvůli kterým se požár rychle šíří. Lesníci zase tvrdí, že ochranáři měli v horkých dnech zakázat vstup na turistické chodníky, a požáru tak předejít. Na tyto žabomyší války už je pozdě, soudí list. Tatry dostaly ránu, ze které se jen těžko vzpamatují, dodává slovenský list SME.

Sdělovací prostředky u našich jižních sousedů věnují teď značnou pozornost přípravě Rakouska na roli předsedy Evropské unie. Z tisku vybírala vídeňská zpravodajka Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: Rakousko se připravuje na předsednictví EU

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme