Velké švejkovské manévry v Przemyślu

O víkendu se v metropoli polské Haliče - ve městě Przemyślu - konaly velké švejkovské manévry. Jejich součástí byla konference švejkologů a odhalení pomníku Josefu Švejkovi. Tato akce je dílem Společnosti přátel dobrého vojáka Švejka, který se v Polsku těší mimořádné popularitě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek mezinárodní konference švejkologů

Začátek mezinárodní konference švejkologů | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Průběh manévrů pro vás zblízka zdokumentoval zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína ze švejkovských manévrů

Na náměstí před budovou městského úřadu v Przemyślu se začínají scházet první účastníci 11. velkých švejkovských manévrů v pevnosti Przemyśl. Za chvíli by se měl objevit i Švejk, kterým je pan Julek Smuk.

"Švejk přijel Prahy přes Slovensko do Sanoku, pak jej chytili na dnešní Ukrajině u Felštýna, kde se převlékl do ruské uniformy. Převezli ho sem k nám do Przemyślu, kde strávil čtyři noci a pět dní. Tady u nás Švejka soudili, ale nakonec uznali, že je opravdu úředně prohlášeným blbem a posadili jej do vlaku jedoucího do Lvova," popisuje poslední známou Švejkovu anabázi Julek Smuk.

Součástí manévrů byla i vědecká konference a ratifikace paktu proti blbosti: "Vyhlásili jsme sbírku na pomník a v průběhu měsíce a půl lidé přinesli tunu a půl starých medailí nebo mincí. Jeden člověk přinesl dvě tříkilové měděné mísy, jiný tři a půl kila řádů a vyznamenání, které dostal za minulého režimu. To všechno jsme prodali a za utržené peníze jsme si objednali pomník," vysvětluje vznik bronzové sochy doktor Holówka.

Za doprovodu dámského smyčcového kvarteta došlo odpoledne na náměstí v Przemyślu k oné slavnostní události - k odhalení pomníku dobrého vojáka Švejka v životní velikosti.

"Myslím si, že pomník musí být místem tolerance. Tady žili Židé, Ukrajinci, Poláci a další národy. V centru města stojí pomníky básníka Mickiewicze, krále i vojevůdce Soběského a teď i dobrého vojáka Švejka. To je velmi důležitý symbol. Žijeme sice v 21. století, ale s hloupostí se potkáváme každý den."

"Jak říkal Švejkovými ústy Hašek: ´Válku dokáže rozpoutat každý hlupák, ale není jednoduché najít moudrého, který by ji uměl ukončit´ - vezměte si Irák nebo Afghánistán", aktualizuje Haškovo poselství dr. Holówka.

I proto každé švejkovské manévry končí návštěvou místního hřbitova obětí světových válek a několika minutami tichého přemýšlení.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme