Velkolepá akce na letišti v Kuala Lumpuru. Rekonstruovala se vražda Kim Čong-nama

Dvojice žen obviněných z vraždy Kim Čong-nama se vrátila na místo činu. Informovala o tom britská BBC. Indonésanku Siti Aisyahovou a Vietnamku Doan Thi Huog na letišti v malajském Kuala Lumpur doprovázeli vyšetřovatelé, soudce i policisté. Společně si prohlíželi místa, kde dvojice žen v únoru údajně bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una otrávila. Podle vyšetřovatelů použily bojový plyn VX, který mu zasáhl obličej.

Kuala Lumpur Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samotné obviněné ženy na sobě měly neprůstřelné vesty

Samotné obviněné ženy na sobě měly neprůstřelné vesty | Foto: Lai Seng Sin | Zdroj: Reuters

Společně s obviněnými ženami si chtěli vyšetřovatelé naživo projít cestu jak vrahů, tak oběti. Začali u vchodu a stejně jako tenkrát Kim Čong-nam pokračovali k odbavovacímu prostoru, kde byl otráven.

Novináře a přihlížející civilisty musel od průvodu oddělovat kordon těžkoodděnců | Foto: Lai Seng Sin | Zdroj: Reuters

Podle obhájců je důležité, aby prokuratura a soudce místo činu viděli i jinak než jen na záběrech bezpečnostních kamer. Skupina šla taky na toalety, kam pachatelé po útoku na Kima utekli a taky na ošetřovnu, kde Kim hledal pomoc.

Na fotografiích zveřejněných agenturou Reuters je vidět že skupina na letišti byla početná - obě obviněné a vyšetřovatele obklopovalo několik desítek policistů. Novináře a přihlížející civilisty musel od průvodu oddělovat kordon těžkoodděnců.

Samotné obviněné ženy na sobě měly neprůstřelné vesty. Po většinu času seděly na kolečkových křeslech, které jim vyjednal jejich právník. Prý byly vyčerpané.

Bludištěm rodu Kimů. Odhalte nejtajnější dynastii světa v interaktivním rodokmenu

Číst článek

Proces začal na začátku tohoto měsíce. Prokuratura má proti dvojici důkaz v podobě stop jedu na oblečení a za nehty. Údajné pachatelky ale vinu odmítají s tím, že o jedu nevěděly. Jejich obhájci tvrdí, že ženy někdo napálil a přesvědčil je, že natáčejí vtipnou scénku pro televizní show.

Policie je ale přesvědčená, že obě ženy věděly, že manipulují s nebezpečnou látkou. Bojový plyn VX proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. Vyvolává nevolnost, dušení a později křeče a smrt. A smrt hrozí i oběma ženám, protože soud by nad nimi mohl vynést i nejtěžší trest.

Nevlastní bratr Kim Čong-una, který se narodil ze vztahu Kim Čong-ila a jeho tehdejší partnerky Sung He-rim, žil dlouhodobě v dobrovolném exilu v Macau. Z jeho zabití jsou podezřelé severokorejské tajné služby. Pchjongjang jakýkoli podíl na vraždě odmítá.

Po většinu času seděly na kolečkových křeslech, které jim vyjednal jejich právník. Prý byly vyčerpané | Foto: Lai Seng Sin | Zdroj: Reuters

Marek Cieslar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme