Velkolepými slavnostmi ve Windsoru pokračují oslavy diamantového jubilea Alžběty II.

Britové si letos připomínají diamantové výročí královny Alžběty II. na trůně. Oslavy probíhají celý rok. V uplynulém týdnu byly oznámeny podrobnosti nadcházejících návštěv královny a jejího manžela vévody z Edinburku v různých částech Británie. Dnes ve Windsoru vyvrcholí zvláštní oslavný program, kde mají významnou roli také koně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. při oslavách diamantového výročí na trůně ve Windsoru | Zdroj: Reuters

Ve Windsoru, kde má královská rodina své venkovské sídlo už od 11. století, probíhá slavnost v parku pod hradem. Program, kterého se účastní se tisíce platících diváků, 550 koní a tisíc hudebníků z Británie i ze zahraničí, přenáší i komerční televize.

Mezi hosty je i řada panovníků ze všech koutů světa. Například ománský sultán, který miluje koně podobně jako královna Alžběta II., přivezl na dnešní show 110 členů královské jízdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy diamantového jubilea Alžběty II. přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo ve Spojeném království Milan Kocourek.

Zastoupena je Windsoru také kanadská jízdní policie v tradičních červených uniformách. Třeba Rusko vyslalo jezdeckou školu z Kremlu. Z místních bude mezi hosty například herečka Helen Mirrenová, která hrála královnu Alžbětu ve filmu.

Oslavy jubilea probíhají ve všech zemích Commonwealthu. V Británii nejen ve městech, ale také na venkově. Bohatý program má například Plymouth, kde je připravena celá řada koncertů a pouličních party.

Velkolepé oslavy se odehrají na Temži v Londýně v prvním červnovém víkendu, kdy budou mít Britové dokonce čtyřdenní volno. Po řece popluje procesí sestávající z tisícovky malých plavidel. Královna s vévodou budou sedět vedle sebe, každý na svém trůně na královské bárce.

Někteří Britové proti oslavám protestují

Ne všichni Britové, ale hodlají jubileum královny slavit. Například antimonarchistická skupina, zvaná Republika, připravuje na začátek června protest.

Skupina kritizuje přidělování fondů na oslavy v době radikálních škrtů. Obvinila už také BBC, že straní královně a tvrdí, že ve školách možná dochází k porušení zákona, když se slaví královnino jubileum a nejsou zároveň vysvětlovány republikánské perspektivy.

Milan Kocourek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme