Švýcarsko 0:2 Česko

Velkou část Evropy sevřel mráz a sníh

Mrazivé počasí ochromilo Evropu. V Polsku teplota klesla až na mínus 26 stupňů. Za uplynulé dva dny tam umrzlo 18 lidí. V Německu v noci zemřeli tři lidé při dopravních nehodách, které způsobila sněhová bouře. V Bruselu sníh ohrožuje některá jednání evropských politiků a diplomatů. Částečně zablokováno je několik hlavních železničních tahů ve Francii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo pod sněhem

Německo pod sněhem | Foto: Klára Stejskalová

V Polsku sníh ochromil hlavně železniční dopravu. Vlaky mají mnoha hodinová zpoždění. Na mnoha místech byly přerušeny dodávky elektrické energie. Na 15 tisíc lidí je bez proudu. Nejhorší situace je ve Varšavě, Poznani, Toruni a Bydhošti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Polska a z Německa se přihlásili zpravodaj ČT Miroslav Karas a zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

Varšavské letiště nepřijímá, policie hlásí zvýšený počet dopravních nehod. V Krakově a v Poznani nabízí radnice občanům veřejnou dopravu zdarma, protože právě osobní auta vytvářejí dlouhé zácpy. Vedení polských věznic uvolnilo na pomoc tři tisíce vězňů, pomáhají hlavně ve velkých městech.

Se sněhovou bouří a větrem se potýká i Německo. Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově rušila desítky letů, některé spoje se opožďují kvůli komplikacím i jinde v Evropě.

V Berlíně od rána napadlo až 30 centimetrů sněhu a dál hustě sněží. Policie hlásí velké množství nehod, vázne městská hromadná doprava. Komplikace jsou i na železnici, z vlaků které zůstaly stát na kolejích udělali železničáři náhradní hotely.

Ve Velké Británii napadlo přes noc kolem 15 cm nového sněhu. Londýnské letiště Heathrow je otevřené, ale desítky letů jsou značně zpožděné. Provoz v Gatwicku má být obnoven až zítra v 10 hodin. Edinburgh by měl být otevřen během dne.

Letiště v Gatwicku je zatím zavřené. | Foto: ČTK

Sněžení komplikuje cestování na železnici. Včera nejezdila třetina vlaků. Ani na silnicích nevypadá situace lépe. Policisté doporučují nevyjíždět vůbec. Skotské i anglické školy zůstávají uzavřené do konce týdne.

Ve Francii sníh a náledí donutily vedení železnic zrušit 20 procent spojů rychlovlaků TGV směrem na jih a východ země. Rychlovlaků Eurostar jezdí jen polovina. Problémy mají i energetici. Ve Francii mají domácnosti v drtivé většině topení na elektřinu. Kvůli rekordně nízkým teplotám roste spotřeba elektrické energie a hrozí výpadky.

V Bretani navíc vyrábějí jen osm procent elektřiny, zbytek musí odebírat z jiných regionů. Dochází tak k většímu náporu na přenosovou soustavu a nastává větší pravděpodobnost takzvaného blackoutu, tedy okamžitého výpadku dodávek elektřiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace z Francie a Rakouska přinášejí zpravodajové Českého rozhlasu

Sněžení zcela paralyzovalo provoz na dálnici číslo 12, která je hlavní dopravní tepnou v Bretani. Skoro pět set řidičů muselo zůstat dlouhé hodiny v autě, nebo v provizorních přístřešcích. Ve dvanácti departmánech nesmějí jezdit kamiony.

V Rakousku už nesněží a situace se po včerejší kalamitě a dopravním chaosu zklidňuje. Podle rakouského automotoklubu ARBÖ jsou všechny dálnice očištěné a s opatrností sjízdné, vozovky jsou mokré. Sněží pouze ve vyšších nadmořských výškách. Ráno došlo jen k malým nehodám a také běžným dopravním zácpám.

Kvůli nedisciplinovanosti řidičů kamionů padlo rozhodnutí, že pokud s sebou kamion v podobné situaci nebude mít řetězy, nesmí dál pokračovat v jízdě.

Silná vrstva sněhu napadla i v Itálii. S dopravou mají problémy v Lombardii a Piemontu. V Římě prší, řeka Tibera vystupuje z břehů, centrum Benátek je pod vodou.

Igor Maňour, Klára Stejskalová, Milan Kocourek, Marie Woodhamsová, Jan Pokorný, Miroslav Karas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme