OBRAZEM: Moře špíny. Velký bariérový útes ohrožuje znečištění z australských záplav

Australský Queensland v únoru zasáhly stoleté záplavy. Znečištěná voda, která se z pevniny odplavuje do oceánu, přitom podle vědců může ohrozit Velký bariérový útes. Situaci zhoršuje bezvětří i množství znečištěné vody.

Tento článek je více než rok starý.

Brisbane Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tropický sever australského kontinentu je v tomto období zvyklý na monzunové deště, poslední dobou ale spadlo na některá místa tolik vody jako v průměru za celý rok.

K takovému úhrnu podle premiérky Annastacie Palaszczukové dochází jen jednou za 100 let. Kromě problémů, které záplavy způsobují na pevnině, se ale nyní objevily další.  

Špinavá voda se ze severu Austrálie dostala i k částem Velkého bariérového útesu, což znervózňuje vědce. Fotografie z oblasti ukazují, že jsou znečištěním zasažena i místa vzdálená až 60 kilometrů od pobřeží.

Silnější hurikány a umírání korálů. ‚Oceány se ohřívají rychleji, než se čekalo,‘ varují vědci

Číst článek

Ohrožené korály

Odborníci se obávají, že by sediment vyplavený z Queenslandu mohl značně omezit světlo dopadající na korály a postupně je zadusit. Už provádí testy, které by případné ohrožení mohly objasnit. Situaci podle nich nicméně zhoršuje relativní bezvětří i velikost plochy. Na problém upozornil server BBC.

„Za normálních okolností vítr a vlnění dokážou velké plochy rozptýlit celkem rychle, ale teď skoro vůbec nefoukalo, takže se vůbec nepohybují,“ citoval server expertku Frederieke Kroonovou.

Soustava útesů, které se táhnou podél pobřeží Queenslandu, je přes 2000 kilometrů dlouhá a tvoří ji asi 600 ostrovů. Od roku 1981 je pod ochranou UNESCO.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme