Velký dík za vaše obrovské úsilí, napsala Češka novozélandským záchranářům. A darovala jim peníze

Česká turistka Pavlína Pížová poslala děkovný dopis novozélandským záchranářům, kteří ji našli v opuštěné horské chatě, kam se uchýlila po smrtelném pádu svého partnera na konci července. Informoval o tom dnes novozélandský deník The Stuff. Češka podle něj darovala novozélandské policii, záchranářům a správě národního parku "čtyřcifernou" peněžní částku. Pížová by se měla vrátit do konce týdne do České republiky, uvedla česká honorární konzulka v Queenstownu Vlaďka Kennett.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká turistka Pavlína Pížová, která měsíc po tragické smrti partnera čekala na záchranu v opuštěné horské chatě v novozélandských horách, na tiskové konferenci v Queenstownu

Česká turistka Pavlína Pížová, která měsíc po tragické smrti partnera čekala na záchranu v opuštěné horské chatě v novozélandských horách, na tiskové konferenci v Queenstownu | Zdroj: ČTK

Třiatřicetiletá Pížová čekala měsíc v chatě patřící správě národního parku. Záchranáři ji tam objevili minulou středu. Tělo jejího partnera bylo nalezeno a vyzvednuto v pátek.

„Velký dík za vaše obrovské úsilí dopravit mě zpět do bezpečí a Ondřeje zpátky k jeho rodině,“ uvedla Pížová v dopise adresovaném novozélandské policii a záchranářům. „Jsem dojata vaší empatií a laskavou podporou,“ dodala.

Ve čtvrtek policie Pížovou podle novozélandských médií podrobila "důkladnému výslechu" a Češka nyní může odcestovat do České republiky za svou rodinou. „Snaží se být pozitivní a velmi se těší, až se dostane domů,“ řekla podle listu The Stuff česká konzulka Kennett.

Čeká se na stanovisko policie

Novozélandské soudní úřady v pondělí provedly pitvu českého turisty, aby určily přesnou příčinu jeho smrti. Jeho tělo bude rovněž v nadcházejících dnech přepraveno do Česka, sdělila Kennett. Oficiální stanovisko policie a výsledky pitvy budou k dispozici patrně ve středu.

Češka zachráněná po měsíci v novozélandských horách s partnerem, který tragicky zahynul | Foto: Novozélandká policie

K tragédii došlo na 32kilometrové trase známé jako Routeburn Track. Český pár se na ni vydal v nynějším novozélandském zimním období, kdy je cesta oficiálně uzavřená. V oblasti hustě sněžilo a stezka byla pokryta vysokou vrstvou sněhu.

Vzhledem k tomu, že pár nikoho neinformoval, že se na cestu vydává, nikdo Čechy dlouhou dobu nepohřešoval a nikdo je nehledal. Teprve když příbuzní v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát minulý týden na policii a začalo pátrání.

Trek i v chladných měsících

V chatě, kam se Pížová dostala oknem a kde strávila měsíc, byla zásoba dříví na topení a také trvanlivé potraviny. „Vaše dobře udržovaná infrastruktura mi doslova zachránila život,“ napsala Pížová v dopise správě parku, v němž se zároveň omluvila za škody, které způsobila.

Třiatřicetiletá Pížová připustila, že se svým sedmadvacetiletým partnerem udělali chybu, když úmysl vydat se do hor nikomu neoznámili, neměli u sebe lavinový vyhledávač a celkově podcenili podmínky cesty.

Novozélandští průvodci působící na Routeburn Track prohlašují, že zkušenější turisté po trase chodí i v chladných měsících. Jak upozornil deník The Guardian, řada lidí v červenci i v srpnu zveřejnila na facebooku z trasy Routeburn Track své fotografie.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme