Velký dík za vaše obrovské úsilí, napsala Češka novozélandským záchranářům. A darovala jim peníze

Česká turistka Pavlína Pížová poslala děkovný dopis novozélandským záchranářům, kteří ji našli v opuštěné horské chatě, kam se uchýlila po smrtelném pádu svého partnera na konci července. Informoval o tom dnes novozélandský deník The Stuff. Češka podle něj darovala novozélandské policii, záchranářům a správě národního parku "čtyřcifernou" peněžní částku. Pížová by se měla vrátit do konce týdne do České republiky, uvedla česká honorární konzulka v Queenstownu Vlaďka Kennett.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká turistka Pavlína Pížová, která měsíc po tragické smrti partnera čekala na záchranu v opuštěné horské chatě v novozélandských horách, na tiskové konferenci v Queenstownu | Foto: ČTK/AP

Třiatřicetiletá Pížová čekala měsíc v chatě patřící správě národního parku. Záchranáři ji tam objevili minulou středu. Tělo jejího partnera bylo nalezeno a vyzvednuto v pátek.

„Velký dík za vaše obrovské úsilí dopravit mě zpět do bezpečí a Ondřeje zpátky k jeho rodině,“ uvedla Pížová v dopise adresovaném novozélandské policii a záchranářům. „Jsem dojata vaší empatií a laskavou podporou,“ dodala.

Ve čtvrtek policie Pížovou podle novozélandských médií podrobila "důkladnému výslechu" a Češka nyní může odcestovat do České republiky za svou rodinou. „Snaží se být pozitivní a velmi se těší, až se dostane domů,“ řekla podle listu The Stuff česká konzulka Kennett.

Čeká se na stanovisko policie

Novozélandské soudní úřady v pondělí provedly pitvu českého turisty, aby určily přesnou příčinu jeho smrti. Jeho tělo bude rovněž v nadcházejících dnech přepraveno do Česka, sdělila Kennett. Oficiální stanovisko policie a výsledky pitvy budou k dispozici patrně ve středu.

Češka zachráněná po měsíci v novozélandských horách s partnerem, který tragicky zahynul | Foto: Novozélandká policie

K tragédii došlo na 32kilometrové trase známé jako Routeburn Track. Český pár se na ni vydal v nynějším novozélandském zimním období, kdy je cesta oficiálně uzavřená. V oblasti hustě sněžilo a stezka byla pokryta vysokou vrstvou sněhu.

Vzhledem k tomu, že pár nikoho neinformoval, že se na cestu vydává, nikdo Čechy dlouhou dobu nepohřešoval a nikdo je nehledal. Teprve když příbuzní v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát minulý týden na policii a začalo pátrání.

Trek i v chladných měsících

V chatě, kam se Pížová dostala oknem a kde strávila měsíc, byla zásoba dříví na topení a také trvanlivé potraviny. „Vaše dobře udržovaná infrastruktura mi doslova zachránila život,“ napsala Pížová v dopise správě parku, v němž se zároveň omluvila za škody, které způsobila.

Třiatřicetiletá Pížová připustila, že se svým sedmadvacetiletým partnerem udělali chybu, když úmysl vydat se do hor nikomu neoznámili, neměli u sebe lavinový vyhledávač a celkově podcenili podmínky cesty.

Novozélandští průvodci působící na Routeburn Track prohlašují, že zkušenější turisté po trase chodí i v chladných měsících. Jak upozornil deník The Guardian, řada lidí v červenci i v srpnu zveřejnila na facebooku z trasy Routeburn Track své fotografie.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme