Velký Evropan se svobodným duchem, píší o Havlovi evropští novináři

Václav Havel byl velkým Evropanem se svobodným a pevným duchem. I tak píše o zesnulém českém a československém exprezidentovi evropský tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel se setkal s dalajlámou před týdnem

Václav Havel se setkal s dalajlámou před týdnem | Zdroj: ČTK

Václav Havel: Evropský politik, jehož vize odrážely nejen umění možného, ale i nemožného, píše britský Guardian a autor komentáře podtrhuje evropanství Václava Havla: „Byl opravdu národním vůdcem s dynamickým chápání Evropy. Evropy, o které se tak často mluví s úšklebkem. Byl připomínkou toho, že v nedávné době ztělesňovala Evropa něco ušlechtilého a osvobozující,“ píše Guardian a pokračuje:

„Všichni Evropané, Češi stejně jako Britové, patří k relativně malým národům. Své vlastenectví by měly slaďovat s globálními tlaky bez toho, aby sklouzly k nacionalistickému soupeření. Musí být otevřeni všemu novému, aniž by se vzdali morálky. V tomto smyslu nepatří Václav Havel k minulosti, ale k budoucnosti Evropy,“ píše Guardian.

Václav Havel byl velkým Evropanem se svobodným a pevným duchem, píše Le Monde. Žádná evropská krize jej nenechala lhostejným: „Jeho boj byl morální i politický. Poté, co sehrál klíčovou roli při sjednocování Evropy rozdělené studenou válkou, bojoval za integraci České republiky do evropské rodiny. Političtí dědicové Havlovy generace ve svých vizích poněkud pokulhávají. Jeho hodnoty, vize a otevřená mysl, jsou ale právě teď zapotřebí více než jindy,“ píše Le Monde.

„Život v pravdě,“ tak nadepsal rozsáhlou vzpomínku na Václava Havla německý Frankrurter Algemeine Zeitung. „Někdy stál na své cestě sám. Když se například distancoval od vyhnání Němců, přineslo mu to věhlas v Německu, ale oslabení postavení ve vlastní zemi,“ píše deník. Připomíná také Havlův odchod z politiky:

„Havel prezident se opět stal disidentem. Od listopadu 1996 vedl neustálý boj s nemocí. Svůj čas věnoval literatuře a jeho stálému tématu: dodržování lidských práv, v Číně na Kubě, Bělorusku a Barmě. Jeho poslední veřejné vystoupení bylo v Praze před týdnem, když spolu s dalajlámou podepsal provolání za svobodu národů světa,“ připomíná Frankrurter Algemeine Zeitung.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme