Velký sázkařský skandál otřásá evropským fotbalem

V mezinárodní kopané je na spadnutí velký sázkařský skandál. Německá policie rozbila gang, který měl ovlivňovat výsledky zápasů předních evropských soutěží. Jen v Německu má nyní policie minimálně stovku podezřelých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německá policie | Foto: Jiří Hošek

Podle bochumského státního zastupitelství nabízel gang tvořený převážně jihoevropany vysoké finanční obnosy nejen funkcionářům a sudím, ale také trenérům a hráčům.

Jde hlavně o tureckou ligu. V té se mělo podvádět ve velkém stylu. Podle agentury SID mohly být ovlivněné zápasy i v Rakousku, Švýcarsku, Chorvatsku, Maďarsku a možná i v samotném Německu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sázkařském skandálu mluvil na Radiožurnálu zpravodaj Jiří Hošek

Podle deníku Berliner Morgenpost, který kauzu pomáhal rozkrýt, se vysoké obnosy podávaly z Německa u asijských sázkových kanceláří. Tam jsou totiž vyšší limity pro přijímané sázky. Za zmanipulováním zápasů měli být i známí turečtí reprezentanti.

V policejní cele zatím skončili dva chorvatští bratři Sapinové, hlavní aktéři největšího sázkařského skandálu německé historie, který se provalil v roce 2005. Ante a Milan Sapinové upláceli štědrými finančními sumami i věcnými dary rozhodčího Roberta Hoyzera.

Ostatní podezřelé osoby v nejnovějším skandálu pocházejí z Kosova. Dá se očekávat, že bude následovat další vlna zatýkání. Včera už policie v několika evropských zemích prohledala řadu objektů.

Doplatí na skandál sázkové kanceláře?

Jeden z vyšetřovatelů, kterého cituje Berliner Morgenpost, mluví o aféře coby o zemětřesení, které by dlouhodobě mohlo otřást důvěryhodností celého sportovního odvětví. Fotbal by se mohl dočkat podobné atmosféry nedůvěry, jakou kvůli dopingu zažívá cyklistika.

Vyšetřování se děje s plným vědomím a podporou Evropské fotbalové unie UEFA. Už teď se spekuluje o možnosti omezit nabídku sázkových kanceláří, u kterých se teď dá sázet i na amatérské juniorské fotbalové soutěže. Detaily o nejnovější aféře budou známy dnes na tiskové konferenci od 14 hodin.

Jiří Hošek, Igor Maňour, Marek Matlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme