Velký útěk thajské expremiérky. Kvůli rýžové aféře nejspíš míří do Londýna

Z útěku bývalé thajské premiérky Jinglak Šinavatrové se stává slušný detektivní thriller. Svržená expremiérka v pátek nepřišla k nejvyššímu soudu, kde si měla vyslechnout rozsudek v kauze příliš vysokých výkupních cen rýže. Policie po ní marně pátrá po celém Thajsku a stále více indicií nasvědčuje tomu, že Šinavatrová už je dávno za hranicemi.

Tento článek je více než rok starý.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajská expremiérka Jinglak Šinavatrová v srpnu 2017

Thajská expremiérka Jinglak Šinavatrová v srpnu 2017 | Zdroj: Reuters

Thajský premiér Prajut Čan-o-Ča v pondělí dopoledne oznámil, že vláda zneplatnila cestovní pas Jinglak Šinavatrové. Znamená to, že v tu chvíli má expremiérka velký problém s jakoukoli zahraniční cestou a teoreticky to znamená, že vlastně nemůže projít žádnou pasovou nebo imigrační kontrolou.

Thajská expremiérka uprchla do Dubaje za bratrem, který byl též odsouzen za korupci

Číst článek

Agentura AFP v neděli napsala, že thajská vojenská junta tvrdí, že Šinavatrová se pokusí získat azyl ve Velké Británii, kde střídavě žije také její bratr a taky expremiér Tchaksin.

Podle thajského zpravodajského serveru The Bangkok Post Šinavatrová opustila v noci ze středy na čtvrtek Thajsko, přešla do sousední Kambodžy a odtamtud pokračovala letecky před Singapur do Dubaje.

Spekulace o tiché pomoci

Kambodžský premiér Hun Sen popřel, že by jakkoli Šinavatrové pomáhal, ale její bratr Tchaksin svého času pracoval jako poradce právě kambodžského premiéra Hun Sena a oba spolu mají dodnes velmi dobré vztahy.

Armáda tvrdí, že okolnosti útěku přísně vyšetří, policie se brání tím, že Šinavatrová používala několik vozidel současně a musela mít při útěku více spojenců. Dokonce se objevují spekulace, že současně thajská vláda tiše souhlasila s jejím útěkem a nekladla jí do cesty žádné překážky, v podobě policejních kontrol, nebo jiných komplikací.

Stoupenci Šinavatrové jsou přesvědčeni, že thajská vojenská junta se snaží soudním procesem oslabit vliv bývalé ministerské předsedkyně a vliv její rodiny. Bouří se a hrozí masovými demonstracemi po celé zemi. Její bratr Tchaksin byl svržen vojenským převratem v roce 2006.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme