Velmi silný tajfun ohrožuje Japonsko

Japonsko ohrožuje zatím nejsilnější tajfun za poslední léta. Řádil už v jižní části země. Zasáhl i v hlavním městě Tokiu, kde včera večer napršelo až 110 milimetrů vody. Tisíce lidí zůstaly bez elektřiny, stovky budov zatopila voda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prudký déšť ve městě Kagoshima

Prudký déšť ve městě Kagoshima | Foto: AFP

Sila větru dosahuje momentálně 45 m/s, což je jen o něco málo méně, než v případě hurikánu Katrina ve Spojených státech. Rozloha dosahu ničivého větru je přitom v porovnání s ním dokonce větší.

Tajfun postupuje pomalou rychlostí 15 km/h na severovýchod. To znamená, že silnému vichru a prudkým deštěm budou ostrovy Kjúšú, Šikoku a jihozápadní Honšú vystaveny zřejmě den a půl.

V důsledku toho se tam očekává za jediný den až dvouměsíční množství srážek. Kromě nebezpečí drastických záplav v hustě osídlených betonem a asfaltem zalitých městech, navíc hrozí velké sesuvy půdy. Ty si tam při takových živelních katastrofách často vyžádají i mnohé oběti na životech.

Marián Vojtek, Dana Hashimotová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme