Velmi silný tajfun ohrožuje Japonsko

Japonsko ohrožuje zatím nejsilnější tajfun za poslední léta. Řádil už v jižní části země. Zasáhl i v hlavním městě Tokiu, kde včera večer napršelo až 110 milimetrů vody. Tisíce lidí zůstaly bez elektřiny, stovky budov zatopila voda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prudký déšť ve městě Kagoshima | Foto: AFP

Sila větru dosahuje momentálně 45 m/s, což je jen o něco málo méně, než v případě hurikánu Katrina ve Spojených státech. Rozloha dosahu ničivého větru je přitom v porovnání s ním dokonce větší.

Tajfun postupuje pomalou rychlostí 15 km/h na severovýchod. To znamená, že silnému vichru a prudkým deštěm budou ostrovy Kjúšú, Šikoku a jihozápadní Honšú vystaveny zřejmě den a půl.

V důsledku toho se tam očekává za jediný den až dvouměsíční množství srážek. Kromě nebezpečí drastických záplav v hustě osídlených betonem a asfaltem zalitých městech, navíc hrozí velké sesuvy půdy. Ty si tam při takových živelních katastrofách často vyžádají i mnohé oběti na životech.

Marián Vojtek, Dana Hashimotová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme