Velmoci přerušily jednání o íránském jaderném programu. USA chtějí podporu Arabů

Spojené státy se snaží získat mezi arabskými státy podporu pro dohodu o íránském jaderném programu. Americký ministr zahraničí John Kerry se v Saudské Arábii sejde se svými kolegy ze šesti arabských zemí. Kerry do Rijádu odletěl po třídenním vyjednávání s iránskými diplomaty ve švýcarském Montreux.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry se v Saudské Arábii sejde se svými kolegy ze šesti arabských zemí | Zdroj: Reuters

Komentář íránského ministra zahraničí Džaváda Zarífa byl stručný. Vyjednávání prý pokročila, zdaleka ale nejsou u konce. Detaily tak zůstávají neznámé.

Bílý dům chce nejdřív znát názor dalších zemí v regionu – Bahrajnu, Kataru, Kuvajtu, Ománu, Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů. Ty totiž vnímají Írán jako svého oponenta.

Cílem západních zemí je zabránit Íránu vyvinout jadernou zbraň. Teheránu za to nabízejí uvolnění mezinárodních sankcí. Základ dohody musí padnout do konce března. Velmoci budou s Íránem znovu jednat koncem příštího týdne.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme