Velvyslanec OSN Jenča: Situace v Kyrgyzstánu se zklidňuje

Před násilnostmi na jihu země uprchlo už čtvrt milionu lidí. Žádají o pomoc zejména sousední Uzbekistán. Jenže ten své hranice uzavřel. Při střetech přišlo podle OSN o život už nejméně 170 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilnosti v Kyrgyzstánu se nedaří zastavit | Zdroj: ČTK

Spojené národy poslaly do Kyrgyzstánu svého zmocněnce, slovenského diplomata Miroslava Jenču. Ve Světě o osmé Rádia Česko ocenil, že uzbecká vláda umožnila vstup utečenců na své území. V současnosti toto číslo dosahuje 80 000 a hranice byla teď dočasně uzavřena, protože větší nárůst by nešel zvládat.

„Úřad OSN pro utečence reagoval operativně, předpokládámm že už přistála dvě letadla s humanitární pomocí, další dvě jsou na cestě,“ poznamenal Jenča.
„Na druhé straně hranice, pokud jde o Kyrgyzstán, ministryně Ibrahimová z prozatímní vlády koordinuje pomoc s OSN, OBSE, EU a dalšími donátory. U hranice je asi 20 000 prchajících a dostávají humanitární pomoc.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslanec OSN M. Jenča hovořil přímo z místa o situaci v Kyrgyzstánu ve Světě o osmé Rádia Česko

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová uvedla, že nynější etnické násilnosti jsou zřejmě zorganizované, cílené a naplánované. „Dnešek svědčí o uklidňování situace, intenzita nepokojů je menší, občas jsou slyšet přestřelky, ale situace je pokojnější,“ uvedl přímo z místa Jenča. Vývoj však považuje za labilní, a proto ho OSN monitoruje, aby mohla reagovat.

K cestě k národnímu smíření chce OSN pomoci vládě pomocí mediátorů. „Přímo na místě, lidé, kteří dokáží komunikovat mezi komunitami. Příprava ze strany OBSE a další věcí je proces k legitimizování vlády, tedy příprava teferenda a voleb,“ charakterizoval pomoc Miroslav Jenča.

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme