Velvyslanec Šedivý: Babišova výzva prošla v NATO bez povšimnutí, není aktuální

Severoatlantická aliance odmítla, že by se kvůli nynější uprchlické krizi mohla zapojit do ochrany hranic některých evropských států. Podle mluvčího NATO neexistuje žádné vojenské řešení problémů, které silná migrační vlna s sebou přináší. O možném zapojení Aliance mluvil v úterý vicepremiér Andrej Babiš, podle kterého by se měl okamžitě uzavřít schengenský prostor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanec ČR při NATO Jiří Šedivý | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Do Evropy letos po moři připlulo kolem 240 tisíc migrantů, kteří hledají útočiště před konflikty ve svých zemích i lepší ekonomické podmínky.

"Neexistuje žádné vojenské řešení problémů, které jsou způsobeny velkými migračními pohyby," uvedl podle agentury DPA mluvčí NATO s tím, že Alianci řešení takových problémů nepřísluší.

Přehrát

00:00 / 00:00

NATO odmítá možnost zapojení do řešení migrační krize. O reakci na výzvu Andreje Babiše mluvil český velvyslanec při Alianci Jiří Šedivý

Podle českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého Aliance neodmítla žádnou žádost v tomto smyslu, protože žádná taková ani nepřišla. Šlo prý pouze o reakci na novinářský dotaz.

„Je to odpověď z úrovně tiskového odboru. V odpovědi stojí, že to není vojenská krize, která by měla vojenské řešení, že NATO není příslušné řešit otázky, které jsou v kompetenci Evropské unie a orgánů činných v oblasti vnitřní bezpečnosti. Čili to je ten hlavní a naprosto logický důvod k té odpovědi,“ vysvětlil Šedivý ve vysílání Radiožurnálu.

Úterní výzva českého ministra financí Andreje Babiše podle něj byla osamocená a v NATO prošla bez povšimnutí. „Vysvětlovat jsem to nemusel. Není to aktuální téma pro debaty v Severoatlantické alianci,“ podotkl Jiří Šedivý.

Babiš v souvislosti s uprchlickou krizí před novináři prohlásil, že je třeba okamžitě uzavřít schengenský prostor a bránit toto území většiny evropských zemí před přílivem uprchlíků. Zapojit by se podle něj mělo NATO. Babišovo vyjádření poté kritizovali premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který ho označil za populistické a nekompetentní.

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme