Velvyslanec USA v ČR Eisen četl v Americe české oběti holocaustu

Snažím se prohloubit česko-americké vztahy veřejnou diplomacií, říká o sobě velvyslanec Spojených států v Praze Norman Eisen. A v téhle snaze pokračuje, i když je doma ve Washingtonu. To třeba když v tomhle týdnu navštívil tamní Muzeum holocaustu a četl seznam některých Čechů, kteří zemřeli za nacistické okupace v koncentračních táborech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěva Normana Eisena v Českém rozhlase | Foto: Martin Kutil

Předčítání jmen obětí nacismu v Muzeu holokaustu ve Washingtonu je svým způsobem prestižní záležitost. Pro velvyslance Normana Eisena také osobní.

„Tady mám ten seznam, který budu číst. Obsahuje jména Čechů, kteří zemřeli při německé okupaci tehdejšího Československa, židovských i nežidovských obětí holokaustu. Mužů i žen, dospělých i dětí. Na tom seznamu jsou mimochodem i jména mého dědečka a babičky, Leopolda a Hany Grenfeldových, kteří byli občany první republiky a zemřeli v Osvětimi,“ říká Eisen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Víta Pohanky s Normanem Eisenem

„Je to dojemný a smutný okamžik. Ale také vítězoslavný. Moje prarodiče by určitě ani ve snu nenapadlo, že jejich vnuk bude jednou zastupovat Spojené státy jako velvyslanec v jejich milované vlasti. Určitě by je to nenapadlo ve chvíli, kdy byli na cestě do Osvětimi, kdy prožívali tak strašnou životní tragédii. Poučení z toho je, že nikdy nesmíme ztrácet naději," nabádá Eisen.

Maminka velvyslance je z někdejšího Československa. I ona byla deportovaná do Osvětimi a přežila. Co vlastně říkala, když se dozvěděla, že tam její syn půjde dělat velvyslance? „Nemohla tomu uvěřit, smáli jsme se, ale taky jsme si trochu zaplakali. Protože jí to vyvolalo vzpomínku na tu strašnou tragédii. Z početné rodiny přežila jen ona, jeden bratr a sestra. Vzpomínala i na smutné období komunismu, které musela její stará vlast přetrpět. Ale nakonec jsme se hlavně smáli. Jsme naživu a jako rodina jsme přežili,“ těší Eisena.

Paní Eisenová zatím syna v Česku neviděla. „Doufám že to vyjde v létě,“ slibuje si Eisen.

Vít Pohanka, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme