Velvyslanec v Iráku: Bezpečnostní podmínky jsou dlouhodobě velmi špatné

Na internetových stránkách muslimských extremistů v Iráku kolují ostře protičeské texty. Důvodem je nedávné zadržení elitních českých policistů na bagdádském letišti. Radikální opoziční servery Iráčany přesvědčují, že šlo o vražedné komando, které vláda řízená šíity používá k zabíjení sunnitů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký konvoj opouští základnu v Iráku

Americký konvoj opouští základnu v Iráku | Zdroj: Reuters

Podle důvěryhodných informací Českého rozhlasu kvůli tomu musela česká ambasáda v Bagdádu posílit bezpečnostní opatření. K otázce bezpečnosti české ambasády se ve Světě o jedné na Rádiu Česko vyjádřil velvyslanec České republiky v Iráku Josef Vrabec.

Podle ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář zprávu o tom, že byla posílena bezpečnost českého velvyslanectví v Bagdádu, dementoval s tím, že jde o naprostou dezinformaci. Jak to tedy pane velvyslanče je?

České velvyslanectví v Bagdádu působí dlouhodobě ve velmi špatných bezpečnostních podmínkách, takže dlouhodobě jsou tam mimořádná bezpečnostní opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslanec České republiky v Iráku Josef Vrabec byl hostem Světa o jedné Rádia Česko

Čili jestli tomu dobře rozumím, tak teď v souvislosti s tím, co jsme uvedli, nebyla bezpečnostní opatření zpřísněna, nebo přece jen ano?

Já myslím, že ani zpřísnit je víc nejde. Prostě my neseme odpovědnost za životy našich občanů pracujících v Iráku dlouhodobě a při nestabilní situaci, která tam je, jsou skutečně bezpečnostní opatření mimořádná.

Pane velvyslanče, premiér Petr Nečas dnes přijal iráckou delegaci v Praze. Kromě jiného se taky mluvilo o prodeji podzvukových letadel L-159, což je taková už nekončená story, jednání s Iráčany. V Praze tedy se o tom mluvilo znovu. Máte dojem, že se skutečně podaří dojednat tenhle obchod? Jak jsme daleko?

Já aktuální obchodní případy nemohu komentovat. K tomu jsou dvě strany, které jednají o podmínkách prodeje, a otázky musí směřovat na ně.

Dobrá, tedy otázka, která směřuje na vás. Sice v Praze probíhá česko-irácké hospodářské fórum, ale mě by zajímalo, očima velvyslance České republiky v Iráku, ve kterých oblastech má Česko reálnou šanci zapojit se do ekonomické spolupráce?

Česká republika může nabídnout přidanou hodnotu samozřejmě při rekonstrukci Iráku, především rekonstrukce rafinerií, kde jsme postavili 60 procent kapacit v 70. a 80. letech, infrastruktura, vodní hospodářství, vodní management, čištění odpadních vod, zpracování odpadu, zemědělství, zdravotnictví. Například aktuální případ je dodávka traktorů Zetor. A v dalších oblastech. Samozřejmě podmínkou je financování a vůle našich firem do Iráku jet a působit tam.

Dovolte mi ještě, abych se zeptal na jednu věc, která samozřejmě i s tím, o čem jste teď mluvil, souvisí. Jak se změnila bezpečnostní situace v Iráku po odchodu americké armády?

Řekl bych, že se nezlepšila. V některých směrech se zřejmě zhoršila, protože po odchodu Američanů znovu propukly rozpory mezi vedoucími politickými stranami v Iráku a částečně jsou motivovány sektářsky.

Vladimír Kroc, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme