Český velvyslanec Pivoňka navštíví vojenskou přehlídku v Moskvě. Chce vyjádřit úctu vojákům

Český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka se v neděli zúčastní tradiční vojenské přehlídky na Rudém náměstí, kterou si Rusko připomíná výročí vítězství nad nacistickým Německem. Kvůli kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, ze kterého jsou podezřelí ruští agenti, nedávno vypukla diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem.

Praha/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka | Foto: Mikhail Tereshchenko | Zdroj: Reuters/TASS

Ministerstvo zahraniční serveru Aktuálně.cz sdělilo, že Pivoňka chce svou účastí vzdát úctu vojákům Rudé armády, kteří bojovali za osvobození Československa.

V návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích z roku 2014 důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, Česko vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády.

Rusko se připravuje na nedělní vojenskou přehlídku. Dorazí tádžický prezident a možná Lukašenko

Číst článek

Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Michal Dudáš z tiskového odboru ministerstva zahraničí uvedl, že na kauzu Vrbětice zareagovalo Česko jako svrchovaný a sebevědomý stát. „Teroristický akt ve Vrběticích, za kterým stojí ruští agenti, nás nesmí nechat zapomenout hrdinství těch, kteří bojovali ve druhé světové válce za naši svobodu,“ sdělil serveru.

„Účast velvyslance na zítřejší (nedělní) přehlídce ke konci druhé světové války je jen a pouze za účelem vyjádření úcty k této historické události,“ dodal.

Podobně se pro Deník.cz vyjádřil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). „Ruská vláda se jistě snaží využívat odkaz vítězství pro své politické cíle. Promítání dnešních vztahů s Ruskem do historických událostí však nesmí vést k relativizaci významu vítězství ve válce,“ napsal. Role Sovětského svazu byla podle něj zásadní a bez heroické oběti 27 milionů Rusů, kteří během války zahynuli, by vítězství nebylo možné.

Velvyslanec v Moskvě V. Pivoňka se zúčastní zítřejší vojenské přehlídky na Rudém náměstí. Rozhodnutí padlo na MZV v Praze. Bude tam i většina velvyslanců ze zemí EU. Dlouhodobě se přehlídky neúčastní diplomaté z Pobaltí. Ti o den dřív pokládají věnce u hrobu neznámého vojína.

14:57 – 08. 05. 2021

16 175

Loni Rusko odložilo slavnostní přehlídku, která tradičně vrcholí na moskevském Rudém náměstí, na 24. června. Prezident Vladimir Putin své rozhodnutí odůvodnil šířením koronaviru.

Moskva tehdy pozvala na oslavy řadu státníků včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Ten se v novém termínu oslav nakonec nezúčastnil s odvoláním na opatření v souvislosti s pandemií.

Západní lídři v posledních letech vojenskou přehlídku na Rudém náměstí spíše ignorovali vzhledem k ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym a podpoře, kterou Moskva podle Západu poskytuje separatistům na východě Ukrajiny.

Generální zkouška na vojenskou přehlídku v Moskvě, která připomene výročí konce druhé světové války | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme