Velvyslanec vysvětloval, proč ministři nepřijedou

Dva naši ministři zrušili kvůli obavám o svou bezpečnost cestu do Afghánistánu. Jde o ministra obrany Jaroslava Tvrdíka a šéfa diplomacie Jana Kavana. Český velvyslanec Petr Přibík proto musel dva dny před oficiální návštěvou afghánské straně oznámit, že žádná delegace nepřijede. "Opravdu jsem si s tím chvílemi nevěděl rady," řekl později České televizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Tvrdík | Foto: René Volfík

Spolupracovnice Radiožurnálu v Afghánistánu Petra Procházková uvádí, že šéf protokolu kábulského ministerstva zahraničí Farid Zakilija byl doslova v šoku a po chvíli prohlásil, že jde o první případ, kdy byla zahraniční návštěva v Afghánistánu zrušena z bezpečnostních důvodů. Velvyslanec Přibík ho ujistil, že Česká republika má zájem o další rozvíjení vzájemně výhodných styků a ministerstvo zahraničí bude i nadále usilovat o podporu mírového uspořádání v této zemi.

Snažil se těmito diplomatickými slovy zachránit situaci, ale nemohl už nijak komentovat informaci, že brzy Afghánistán navštíví francouzský ministr obrany, rumunská a polská delegace. Všichni přitom poletí stejným vzdušným prostorem, který se našim politikům zdá tak smrtelně nebezpečný.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková o afghánské reakci

Jak řekl velvyslanec Přibík České televizi, rozpačité přijetí nebylo pouze na afghánské straně, ale také u české polní nemocnice v Kábulu. "Za nedlouho přiletí rumunská a polská delegace a ty zřejmě nebudou mít tyhlety problémy. My jsme byli jediní a já jsem si s tím opravdu chvílemi nevěděl rady. Vojáci byli velice špatní, navíc plukovník Sitta (šéf naší vojenské nemocnice) očekával zásilku krevního plazmatu, který si teď bude muset opatřovat nějakým jiným způsobem. Byl to velký šok," uvedl Přibík.

Šéf obrany Jaroslav Tvrdík Radiožurnálu vysvětlil, že jeho rozhodnutí o zrušení návštěvy předcházela analýza situace vojenskými odborníky. "Jestliže naši lékaři, naši zpravodajci, respektive vojáci obecně doporučují, abychom z bezpečnostních důvodů cestu vysokých představitelů státní správy, ale i našich vojáků a doprovodu z řad novinářů zrušili, tak jsme ji zrušili, na tom není co řešit: jestliže by mohlo dojít k ohrožení životů lidí, tak prostě zahraniční politika či další priority jdou stranou."

Ministr Tvrdík doufá, že se brzy podaří najít ve spolupráci s dalšími partnery způsob, jak cestu do Afghánistánu připravit.

Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme