Velvyslankyně ČR při Evropské unii bude údajně odvolána

Kolem jednoho z nejvýznamnějších diplomatických postů, které má Česká republika v zahraničí, se krátce před volbami spustila hádka nejsilnějších stran. Ministr zahraničí Jan Kohout se podle týdeníku Respekt chystá odvolat velvyslankyni při Evropské unii Milenu Vicenovou. Údajně proto, že svoji práci v Bruselu nezvládá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milena Vicenová | Foto: Petra Čechová

Tvrdí to například i stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek. Naopak bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti, senátor ODS Alexandr Vondra, který před lety Vicenovou pro tento post vybral, se velvyslankyně zastává a říká, že Kohout se chce pomstít ženě, která ho ve velvyslaneckém křesle vystřídala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajně chystaném odvolání velvyslankyně České republiky při Evropské unii mluvila redaktorka Respektu Kateřina Šafaříková, která s informací jako první přišla.

Milena Vicenová i ministr Kohout odmítají informace Respektu komentovat, autorka článku Kateřina Šafaříková nicméně tvrdí, že informaci podloženou má, nicméně nemůže prozradit svůj zdroj.

"Když jsem mluvila se svým zdrojem, ptala jsem se i na to, zda nejde o předvolební boj. Bylo mi řečeno, že právě proto, že se výměna odehraje před volbami, nový velvyslanec bude osobou apolitickou, respektive mnohem méně politickou, než kdyby ho po volbách vybírala politická vláda, politický ministr," říká redaktorka Respektu Kateřina Šafaříková.

"V tomto případě asi nelze najít neutrální období, kdy takovou věc udělat. Jde o velmi exponovaný post a nutně to tedy bude mít politický dozvuk," pokračuje Šafaříková, redaktorka časopisu Respekt a bývalá bruselská zpravodajka, podle které patří Vicenová mezi ty bruselské ambasadory, na jejichž hlavu padá kritika bruselských úředníků, politiků i novinářů nejčastěji.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme