Velvyslankyně USA při NATO: Protiraketovou obranu všem spojencům

Americký systém protiraketové obrany, jehož součástí by měla být i radarová stanice v Česku, by měl být propojen s NATO tak, aby ochránil všechny spojence. V České televizi to řekla americká velvyslankyně při NATO Victorie Nulandová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpálení antiraket

odpálení antiraket | Foto: Kwai Web

Spojené státy podle ní budou spolupracovat s Českou republikou, Polskem, Británií a Dánskem a pak oba systémy propojí i s aliancí. Předběžné rozhodnutí o tom má padnout na dubnovém summitu NATO v Bukurešti.

Detaily kolem protiraketové základny prý rozladily Varšavu

Polsku se nelíbí návrhy americké strany v případě protiraketové základny. Spojené státy chtějí, aby část nákladů neslo Polsko. Informace o podrobnostech amerického návrhu získal list Rzeczpospolita.

Poslanec vládní strany Právo a spravedlnost Karol Karski se domnívá, že požadavky Spojených států jsou součástí vyjednávací strategie a mohou se měnit. Rozhovory teprve začínají, upozornil polský poslanec.

Podle deníku jsou jím polští vyjednavači velmi zklamaní. Spojené státy usilují o to, aby ochranu základny zajišťovala polská armáda. Z polského rozpočtu by se také platily výdaje spojené se škodami, které američtí vojáci způsobí mimo základnu - například při dopravních nehodách. Spojené státy navíc chtějí, aby jim polské úřady odpustily místní poplatky, zejména daň z přidaného hodnoty.

Americký vojenský expert Peter Brooks listu Rzeczpospolita řekl, že takový postup je běžný. Připomněl, že Japonsko pokrývá 75 procent nákladů na provoz americké základny a Jižní Korea polovinu.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme