Venezuela a Guyana začaly řešit územní spor. Opět k sobě vyšlou velvyslance

Venezuela a Guyana se dohodly znovu vyslat na své zastupitelské úřady velvyslance. Prezidenti obou zemí se před zasedáním Valného shromáždění OSN setkali u jednoho stolu společně s generálním tajemníkem Spojených národů Pan Ki-munem. Napětí se zvýšilo loni, kdy Venezuela vyhlásila nárok na guyanské pobřežní vody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v New Yorku

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v New Yorku | Zdroj: Reuters

Venezuela dlouhodobě požaduje připojení části Guyany ke svému území. Sporný region Essequibo tvoří necelou polovinu území bývalé britské kolonie a skrývá nerostné bohatství.

Napětí se zvýšilo loni, kdy ropná společnost objevila u břehů Guyany ložiska ropy. Letos v červnu pak vyhlásil venezuelský prezident Nicolás Maduro dekretem pobřežní vody u Essequiba za svou ochrannou zónu a začal útočit proti guyanskému prezidentovi Davidu Grangerovi.

Madurovi kritici ale tvrdí, že využívá eskalaci sporu k maskování problémů, jako je inflace nebo kriminalita, se kterými si jeho socialistická vláda ve Venezuele neví rady.

Na ukončení války v Sýrii jsme připraveni spolupracovat s Íránem i Ruskem, uvedl Obama

Číst článek

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme