Venezuela se zahalila do tmy. Zemi postihl blackout, Maduro viní USA z ‚elektrické války‘

Venezuelu postihl ve čtvrtek odpoledne výpadek elektřiny, který se podle místních médií týkal celé země. V Caracasu přestalo jezdit metro, zavřely se obchody, nefungovaly telefonní linky ani internet. Výpadek elektřiny postihl i mezinárodní letiště nedaleko metropole. Prezident Nicolás Maduro obvinil z přerušení dodávek elektřiny USA. Americký ministr zahraničí Mike Pence v reakci uvedl, že do tmy uvrhla Venezuelu neschopnost Madurovy vlády.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V metropoli se v 16.50 místního času (21:50 SEČ) zastavilo metro a přestaly fungovat semafory. | Foto: Manaure Quintero | Zdroj: Reuters

Autoritářský prezident Maduro označil výpadek elektřiny za sabotáž a „elektrickou válku vedenou americkým imperialismem“. „V této válce zvítězíme. Nikdo a nic nemůže porazit lid Bolívara a Cháveze,“ uvedl Maduro na twitteru s odkazem na národního hrdinu Simóna Bolívara a oblíbeného exprezidenta Huga Cháveze, jehož po jeho smrti v roce 2013 nahradil Maduro v prezidentském úřadu.

La guerra eléctrica anunciada y dirigida por el imperialismo estadounidense en contra de nuestro pueblo será derrotada. Nada ni nadie podrá vencer al pueblo de Bolívar y Chávez. ¡Máxima unidad de los patriotas!

01:58 – 08. 03. 2019

3661 5773

Pence v reakci na Madurovo obvinění uvedl, že výpadky energie, devastace země a hlad místního lidu jsou důsledkem neschopnosti Madurovy vlády. „Bez jídla, bez léků a nyní i bez světla. Další krok ale bude bez Madura,“ dodal Pence. USA jsou totiž v posledních týdnech nejsilnějším zastáncem venezuelské opozice a jejího lídra Juana Guaidóa, který se v lednu prohlásil prozatímním prezidentem. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový Madurův mandát vzešlý z loňských nesvobodných voleb.

Za neschopnost „uzurpátora moci“ označil výpadky energie ve čtvrtek i Guaidó, jehož od ledna uznalo za dočasného prezidenta šest desítek zemí.

Pence v reakci na Madurovo obvinění uvedl, že výpadky energie, devastace země a hlad místního lidu jsou důsledkem neschopnosti Madurovy vlády. | Foto: Manaure Quintero | Zdroj: Reuters

Žádné investice do infrastruktury

Výpadky elektrické energie jsou ve Venezuele běžné už minimálně rok. Nejčastější jsou na západě země, už řadu měsíců jsou ale hlášeny i z dalších regionů. Podle opozice i ekonomů může za výpadky energie i za ekonomickou krizi v zemi hospodářská politika socialistické vlády, která mimo jiné neinvestovala do energetické infrastruktury. Režim obvinění odmítá s tím, že jde o sabotáž a snahu opozice a USA vládu svrhnout.

Podle místního tisku postihl výpadek elektrického proudu všech 23 venezuelských států i hlavní město Caracas. V metropoli se v 16.50 místního času (21.50 SEČ) zastavilo metro a přestaly fungovat semafory. Město zůstalo paralyzované, zavřely se i obchody a lidé museli z práce domů pěšky.

Španělský server El País uvedl, že několik lidí na protest zvonilo a bouchalo na hrnce, pánvičky a pokličky. „Bez elektřiny nemohu zaplatit,“ cituje stěžující si obyvatele server, „nelze uskutečnit takřka žádná transakce“.

Ve Venezuele je nyní ještě noc, takže místní média zatím neinformují o tom, zda a kdy byly dodávky elektřiny obnoveny. Podle agentury AFP se asi po osmi hodinách výpadku začalo svítit v některých čtvrtích na východě Caracasu.

V hlavním městě nejezdilo metro, Venezuelané tak po cestě z práce museli využít autobusy nebo vlastní nohy. | Foto: Manaure Quintero | Zdroj: Reuters

Krize ve Venezuele

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme